Zakrzepica jest jednym z najczęstszych powikłań ciążowych. Może ono mieć bardzo poważne konsekwencje. Warto więc wdrożyć odpowiednią profilaktykę. Powinny zrobić to wszystkie ciężarne, a nie tylko te bardziej narażone na powstanie zakrzepów. Jak to zrobić? Jak uniknąć zakrzepicy w ciąży? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
Spis treści:
W ciąży Twoja macica stale się rozciąga. W konsekwencji uciska na ona na żyły biodrowe. Z kolei zmiany hormonalne rozszerzają naczynia krwionośne, co utrudnia przepływ krwi. Wszystko to znacznie zwiększa ryzyko pojawienia się zakrzepu.
Zakrzepica w ciąży może rozwinąć się u każdej kobiety. Najbardziej jednak są na nią narażone te ciężarne, które w przeszłości miały już epizod zakrzepowo-zatorowy. Czynnikiem wysokiego ryzyka jest również trombofilia wrodzona, czyli genetyczna skłonność do powstawania zakrzepów.
Zobacz również: Zakrzepica w ciąży – jak zapobiegać i rozpoznać?
Kobiety ze stwierdzonymi czynnikami ryzyka muszą w ciąży wdrożyć profilaktykę przeciwzakrzepową. Zwykle muszą one przyjmować zastrzyki z heparyną oraz stosować specjalne skarpety lub podkolanówki uciskowe. Zalecana jest również aktywność fizyczna i regularne kontrolowanie swojej masy ciała.
Kobiety bez czynników ryzyka również powinny w ciąży zadbać o profilaktykę przeciwzakrzepową. W tym celu powinny:
Każda kobieta w ciąży powinna wiedzieć, jak rozpoznać pierwsze objawy zakrzepicy. Dzięki temu będzie mogła szybko zareagować, a to może uratować życie dziecka. Zwrócić powinnaś uwagę nie tylko na takie objawy, jak ból, zaczerwienienie, obrzęk i mrowienie nóg, ale także na duszności, ból w klatce piersiowej i kaszel. Z takimi objawami warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Wykona nam on USG Dopplera, dzięki któremu sprawdzi, czy mamy do czynienia z zakrzepicą.
Data publikacji: 18/07/2023, Data aktualizacji: 02/08/2023
Dodaj komentarz