W drugim tygodniu ciąży nie ma jeszcze zarodka. Twoje ciało tak naprawdę dopiero przygotowuje się do ciąży. Nie oznacza to jednak, że nic się w tym czasie nie dzieje. Twój organizm podejmuje intensywną pracę, aby być gotowym na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Zobacz, co to znaczy i czy w drugim tygodniu ciąży możesz zaobserwować pewne dolegliwości i objawy ciążowe!
Spis treści:
Może brzmieć to abstrakcyjnie, ale w drugim tygodniu tak naprawdę jeszcze nie jesteśmy w ciąży. Za jej początek uznaje się pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego. Do zapłodnienia dochodzi dopiero dwa tygodnie później.
2 tydzień ciąży to czas przygotowań na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. U kobiet, które miesiączkują regularnie, przypadają wtedy dni płodne. Prowadząc kalendarzyk lub monitorując owulację w inny sposób, z pewnością to zauważymy. Jest to najlepszy moment na współżycie z partnerem. Znacznie zwiększy to Twoje szanse na zajście w ciążę.
Zobacz również: 5. tydzień ciąży – bóle brzucha
Typowe objawy ciążowe pojawiają się dopiero po zapłodnieniu. To wtedy wzrasta poziom ciążowych hormonów, które wywołują różnorodne dolegliwości. Przyszłe mamy pierwsze ciążowe objawy zauważają zwykle dopiero około czwartego tygodnia. Nie próbuj więc doszukiwać się ich na siłę.
W drugim tygodniu ciąży nie pojawiają się żadne bardzo widoczne objawy. Twój organizm daje jednak w subtelny sposób znać, że przygotowuje się do ciąży. Temperatura ciała zaczyna wzrastać, co zauważysz, jeśli regularnie ją monitorujesz. Zmienia się także wygląd Twojej wydzieliny z pochwy. W trakcie dni płodnych staje się ona bardziej rzadka i przezroczysta, a jej konsystencja przypomina białko jaja kurzego.
Zobacz również: 7 tydzień ciąży USG – co możemy na nim zobaczyć?
Twój styl życia ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Musisz więc dbać o siebie od momentu podjęcia decyzji o rozpoczęciu starań o dziecko. Przede wszystkim zadbaj o swoją dietę. Powinna ona być zbilansowana i różnorodna. Pamiętaj także o regularnej aktywności fizycznej, zrezygnowaniu z używek, nawadnianiu organizmu i wysypianiu się. Nie zapominaj o suplementacji kwasu foliowego, która może uchronić Twoje dziecko przed wieloma problemami zdrowotnymi. Rozpocznij ją jak najszybciej, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś.
Data publikacji: 22/05/2023, Data aktualizacji: 30/05/2023
Dodaj komentarz