Nieregularne miesiączki mogą być kłopotliwe. Obliczenie, kiedy dokładnie wypadnie miesiączka czy owulacja nie jest tak proste, jak w przypadku regularnych cykli. Jak więc obliczyć długość cyklu przy nieregularnych miesiączkach? Podpowiadamy w naszym najnowszym artykule!
Spis treści:
- Kiedy cykl jest nieregularny?
- Sposoby obliczania długości cyklu przy nieregularnych miesiączkach
Kiedy cykl jest nieregularny?
Książkowy cykl miesiączkowy trwa 28 dni. Jednak za prawidłowy uznaje się cykl trwający od 21 do 35 dni. Różnica między długością poszczególnych cykli nie powinna być większa niż 8 dni. Wtedy cykl uznaje się za regularny. Przykładowo, jeśli w jednym miesiącu cykl trwa 25 dni, w drugim 31, a w kolejnym 28 to wszystko jest okej. Jeśli jednak w jednym miesiącu jest to 22 dni, a w drugim 35, to cykl nie jest już regularny.
Zobacz również: Co to jest cykl miesiączkowy? Długość i fazy cyklu
Sposoby obliczania długości cyklu przy nieregularnych miesiączkach
Kobiety z regularnymi miesiączkami mogą długość swojego cyklu wyliczyć jedynie za pomocą kartki i długopisu. Sytuacja jest nieco trudniejsza w przypadku miesiączek nieregularnych. Oto praktyczne wskazówki, jak można sobie z tym poradzić:
- Kalendarzyk – z internetu możemy pobrać specjalne aplikacje, które obliczą długość naszego cyklu. Jedyne co musimy zrobić, to wprowadzać do nich regularnie dane na temat terminów miesiączek. Kalkulator dokładnie obliczy długość naszego cyklu, datę najbliższej miesiączki, a także datę owulacji. Dzięki niemu dane na temat naszego cyklu miesiączkowego będziemy mieli zawsze pod ręką.
- Metoda termiczna – na podstawie pomiaru temperatury ciała możemy dowiedzieć się, kiedy jajeczkujemy. Miesiączka powinna pojawić się 14 dni po owulacji, dlatego dzięki temu łatwo obliczymy długość cyklu miesiączkowego. Temperaturę powinnyśmy mierzyć codziennie o tej samej porze. Najlepiej robić to przed wstaniem z łóżka. Pomiary należy skrupulatnie zapisywać. O owulacji świadczy podwyższenie temperatury o około 0,2°C.
- Obserwacja śluzu – dni płodne rozpoznać można także na podstawie obserwacji śluzu. Przez większość cyklu miesiączkowego wydzielina z pochwy jest lepka i biała. W dni płodne jego wygląd nieco się zmienia. Staje się on śliski, kleisty i przezroczysty, a jego konsystencja jest gładka. Niektórym jego konsystencja przypomina białko jaja kurzego. W trakcie dni płodnych kobieta może także odczuwać wilgoć w pochwie.
Data publikacji: 22/03/2023, Data aktualizacji: 27/03/2023
Dodaj komentarz