Jakie są oznaki dni płodnych?

oznaki dni płodnych

Dni płodne to najlepszy czas na zajście w ciążę. Umiejętność ich rozpoznania pozwoli kobiecie na świadome planowanie macierzyństwa i określenie, kiedy najlepiej starać się o dziecko. Poniżej dowiesz się, jakie są oznaki dni płodnych!

Spis treści:

1. Śluz płodny
2. Temperatura ciała
3. Szyjka macicy
4. Dolegliwości bólowe
5. Samopoczucie kobiety

Śluz płodny

W odpowiedzi na pytanie, jakie są oznaki dni płodnych, zawsze usłyszymy śluz płodny. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych symptomów jajeczkowania. W ciągu dni płodnych śluz jest przejrzysty, rozciągliwy i śliski. Swoim wyglądem nieco przypomina on białko jaja kurzego. Kobieta przez ten rodzaj śluzu może mieć poczucie, że jej bielizna jest mokra.
Śluz płodny możemy łatwo odróżnić od śluzu niepłodnego. Jest on lepki, gęsty i biały, gdy szanse na ciążę są niewielkie.

Temperatura ciała

O płodności kobiety świadczyć może także temperatura jej ciała. W trakcie owulacji jest ona o przynajmniej 0,2°C wyższa. Wzrost temperatury ciała spowodowany jest zwiększoną produkcją progesteronu, czyli jednego z hormonów.
Skok temperatury ciała możemy zauważyć tylko, jeśli będziemy dokonywać pomiaru według określonych zasad. Przede wszystkim temperaturę należy mierzyć codziennie o tej samej porze. Najlepiej jest robić to w łóżku od razu po przebudzeniu. Pomiary należy skrupulatnie zapisywać.

Zobacz również: Dni płodne po okresie – kiedy kobieta ma dni płodne i niepłodne?

Szyjka macicy

O dniach płodnych świadczy także wygląd szyjki macicy. W trakcie owulacji jest ona miękka, znajduje się wyżej w pochwie i ma otwarte ujście. Możemy zaobserwować także na niej większą obecność śluzu. Z kolei w trakcie dni niepłodnych szyjka macicy jest sucha, twarda i obniżona w pochwie.

Zobacz również: Jak można rozpoznać dni płodne?

Dolegliwości bólowe

W trakcie dni płodnych kobiecie dokuczać mogą dolegliwości bólowe. Najczęściej ból odczuwany jest po prawej lub lewej stronie podbrzusza (w zależności od tego, z którego jajnika zostanie uwolniona komórka jajowa). Może on pojawić się także w lędźwiach. Tego typu ból oznacza, że owulacja pojawi się najprawdopodobniej w ciągu dwóch dni.
W okresie okołoowulacyjnym pojawić może się także ból piersi. Na skutek wysokiego poziomu estrogenu są one bardziej wrażliwe i napięte.

Samopoczucie kobiety

Kobieta w trakcie owulacji ma bardzo dobry nastrój. Jest ona pogodna i przyjaźnie nastawiona. W trakcie jajeczkowania może mieć ona także większą ochotę na seks, a problemy z koncentracją mogą zniknąć.

 

Oceń

Data publikacji: 20/12/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *