Siódmy tydzień ciąży to czas, w którym przyszła mama zaczyna odczuwać charakterystyczne objawy ciążowe. Pojawiają się już poranne mdłości, a kobieta jest senna i zmęczona. Dziecko w 7 tygodniu ciąży ma już 1 cm długości i bardzo intensywnie się rozwija. Jak wygląda płód w 7 tygodniu ciąży? Co jeszcze powinna wiedzieć ciężarna o 7 tygodniu? Sprawdź poniżej!
Spis treści:
1. Jak wygląda dziecko w 7 tygodniu ciąży?
2. 7 tydzień ciąży – objawy
3. Badania w siódmym tygodniu ciąży
7 tydzień ciąży to drugi miesiąc i pierwszy trymestr ciąży. Nasze dziecko jest wtedy jeszcze malutkie. Zarodek w 7 tygodniu ciąży mierzy około 1 cm i waży zaledwie jeden gram. Wielkością przypomina więc fasolkę.
Płód w 7 tygodniu ma już wykształcone zalążki rączek i nóżek. Zaczyna formować się jego szyja, a na twarzy wykształca się nosek, usta i oczy. Nasz maluszek zaczyna więc powoli przypominać człowieka.
7 tydzień to okres intensywnego rozwoju mózgu dziecka. Jego poszczególne części formują się przez podziały komórkowe. U malucha wykształcają się także pęcherzyki płucne, a serce zaczyna dzielić się na 4 części – dwie komory i dwa przedsionki.
Zobacz również: Ciąża bez objawów – kiedy jest możliwa?
W okolicy 7 tygodnia ciąży przyszłe mamy zaczynają odczuwać pierwsze ciążowe dolegliwości. Jest to skutek stale rosnącego stężenia hormonów ciążowych. Może on powodować takie objawy jak:
● Nudności i wymioty
● Senność i zmęczenie
● Drażliwość
● Tkliwość i bolesność piersi
● Częstsza potrzeba oddawania moczu
● Delikatne plamienie
● Szybkie łapanie zadyszki
● Nadmierne wydzielanie śliny
Przyszła mama może zauważyć także powiększenie piersi. Mogą one być większe nawet o jeden rozmiar. Zmiany dotykają także brodawek sutkowych – stają się one ciemniejsze i bardziej wypukłe.
Brzuch w 7 tygodniu ciąży nie przypomina jeszcze brzuszka ciążowego. Kobieta może mieć jedynie kilka centymetrów więcej w talii, więc może nie mieścić się już w swoje ulubione jeansy. Jest to skutek powiększającej się macicy, która rozmiarem przypomina grejpfruta. Jej powiększanie możemy odczuwać poprzez napięcie w dole brzucha i lekki ból w pachwinach.
Zobacz również: Ciąża rzekoma – definicja, przyczyny, leczenie
7 tydzień ciąży to dobry moment, aby zacząć regularnie odwiedzać ginekologa. Na pierwszej wizycie zleci on nam wykonanie kilku badań. Przeprowadzi także badanie USG. Dziecko będzie już na tyle duże, że możliwe będzie jego zobaczenie w 7 tygodniu ciąży. Zdjęcia brzucha z badania USG przedstawiać będą malutką fasolkę. Badanie to w 7 tygodniu ciąży wykonuje się dopochwowo. Na późniejszym etapie ciąży będzie ono wykonywane przez brzuch ciężarnej.
Oprócz USG ciężarna w 7 tygodniu ciąży powinna wykonać także:
● Morfologię krwi
● Badanie moczu
● Badanie sprawdzające grupę krwi oraz czynnik Rh
● Badanie glukozy na czczo
● Badania w kierunku chorób zakaźnych – wirusa HIV, różyczki, toksoplazmozy oraz zapalenia wątroby typu B
Data publikacji: 02/10/2022
Dodaj komentarz