Upały w ciąży – jak sobie radzić?

upał w ciąży

Upały mogą być bardzo męczące i niebezpieczne dla zdrowia. Szczególnie uciążliwe mogą być dla przyszłych mam. Upały w ciąży mogą wywołać wiele dolegliwości np. opuchliznę czy omdlenia. Kobieta musi nauczyć się sobie z nimi radzić, aby nie narażać siebie i dziecka na niebezpieczeństwo. Jak więc przetrwać upały w ciąży? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na zniesienie wysokich temperatur!

Spis treści:

1. Upały a ciąża
2. Ciąża a upały – przebywanie na słońcu
3. Upały a ciąża – nawodnienie
4. Ciąża a upał – odpowiednie kosmetyki
5. Upał a ciąża – schładzaj ciało
6. Ciąża a upały – odpoczynek

Upały a ciąża

Ciąża jest czasem ogromnych zmian w organizmie. Dolegliwości ciążowe mogą kobiecie bardzo utrudnić życie. Latem stają się one jeszcze bardziej męczące. Upał w ciąży może znacznie nasilić obecne dolegliwości ciążowe i wywołać nowe. Wysokie temperatury wywołać mogą następujące symptomy:
● Duszności
● Osłabienie
● Nasilenie zmęczenia
● Omdlenia
● Obrzęki
● Zadyszka
● Przebarwienia na ciele

Letnia pogoda prowadzić może także do przegrzania organizmu, a to może skutkować krwawieniem z dróg rodnych. Szczególnie niebezpieczne mogą być upały w 3 trymestrze ciąży. To właśnie wtedy należy na siebie najbardziej uważać.

Ciąża a upały – przebywanie na słońcu

Ciąża w upały nie pozwala na zbyt długie przebywanie na słońcu. Może to doprowadzić do omdlenia i znacznego osłabienia organizmu. Przebywania na słońcu w ciąży nie można także całkowicie unikać, bo to dzięki niemu wytwarza się witamina D. Jej niedobór w ciąży może prowadzić m.in. do cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego czy przedwczesnego zakończenia ciąży.

Upały w ciąży wcale nie muszą być niebezpieczne. Wystarczy tylko odpowiednio przygotować się do przebywania na słońcu. Przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w krem z filtrem, który powinniśmy nakładać co godzinę. Warto pamiętać również o nakryciu głowy. Świetnie sprawdzi się tu czapka z daszkiem czy kapelusz z dużym rondem.

Kobiety w ciąży w upały nie powinny być zbyt wystawione na słońce. Warto więc podczas upałów przebywać w cieniu.

Zobacz również: Kiedy ciąża jest donoszona?

Upały a ciąża – nawodnienie

Jak radzić sobie z upałami w ciąży? Przede wszystkim należy dużo pić. Upały w ciąży mogą prowadzić do odwodnienia, dlatego przyszła mama powinna zawsze mieć przy sobie butelkę wody. Najlepsza będzie woda średniozmineralizowana, ponieważ zawiera duże ilości magnezu i wapnia. Dzienne minimum, które powinna wypić ciężarna, to 2,5 l wody.

W nawadnianiu organizmu ciężarnej może pomóc także spożywanie warzyw i owoców. Szczególnie polecany jest arbuz, ogórek, truskawki, melon, grejpfrut, brokuły i szpinak.

Zobacz również: Ciąża letalna – czym jest i jakie są jej rokowania?

Ciąża a upał – odpowiednie kosmetyki

Znieść upały w ciąży pomóc nam mogą także odpowiednie kosmetyki. Oprócz kremu z filtrem przeciwsłonecznym warto stosować także hydrolaty lub wody termalne. Nawilżą i odświeżą one naszą skórę twarzy. Do ciała polecamy zapachowe, odświeżające mgiełki.
Istnieją także kosmetyki, które mogą jeszcze pogarszać samopoczucie ciężarnej w upały. Należą do nich ciężkie podkłady, pudry, szminki czy cienie do powiek. Latem lepiej postawić na delikatny, lekki makijaż. Dzięki temu skóra będzie oddychać, a nam będzie o wiele wygodniej!

Upał a ciąża – schładzaj ciało

Jednym ze sprawdzonych sposobów na to, jak znieść upały w ciąży, jest schładzanie ciała. Możemy robić to przez zimne prysznice czy stosowanie okładów chłodzących na kark. Zbawienne może być również pływanie. Jednak przed wybraniem się na basen warto skonsultować się z lekarzem.

Uprawianie sportu niestety nie jest bezpieczne dla każdej przyszłej mamy.

Ciąża a upały – odpoczynek

Upały w ciąży to czas, w którym ryzyko zasłabnięcia znacznie wzrasta. Przyszła mama musi więc pamiętać o odpoczynku. Podczas wysokich temperatur kobieta powinna nieco zwolnić i pozwolić sobie na odrobinę relaksu.

Najlepszą formą odpoczynku dla ciężarnych jest leżenie z nogami w górze. Dzięki temu zmniejszy się opuchlizna, która często nasila się przez wysokie temperatury.

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 14/07/2022, Data aktualizacji: 21/07/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *