Przygotowania do ciąży – jak powinny wyglądać?

przygotowania do ciąży

Wiele par rozpoczyna przygotowania do ciąży już na kilka miesięcy przed poczęciem dziecka. Przyszli rodzice ograniczają używki, a także wprowadzają zasady zdrowego odżywiania. Na czym jeszcze polegają przygotowania do zajścia w ciążę? Jak zwiększyć szanse na zdrowe potomstwo? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Przygotowania do ciąży – zdrowy tryb życia to podstawa
2. Ciąża – przygotowania do rodzicielstwa obejmują także lekturę poradników dla przyszłych rodziców
3. Przygotowania do ciąży – badania pozwolą wykryć zawczasu infekcje i je doleczyć
4. Przygotowania do zajścia w ciążę – badania genetyczne sprawdzą układ genów przyszłych rodziców

Przygotowania do ciąży – zdrowy tryb życia to podstawa

Przygotowania do zajścia w ciążę dotyczą przede wszystkim zmiany trybu życia. Im zdrowsi są przyszli rodzice, tym większe szanse, że uda się donieść ciążę oraz urodzić zdrowe dziecko. Z tego powodu wielu przyszłych rodziców zmienia całkowicie dotychczasowe nawyki i przed poczęciem dziecka:
• konsultuje swój sposób odżywiania z dietetykiem,
• modyfikuje plan dnia tak, żeby dobrze się wysypiać,
• ogranicza lub całkowicie rezygnuje z używek,
• zwiększa ilość aktywności fizycznej uprawianej w ciągu tygodnia — np. zaczyna chodzić na basen, taniec towarzyski lub inne zajęcia sportowe, w których można brać udział we dwójkę.

Ciąża – przygotowania do rodzicielstwa obejmują także lekturę poradników dla przyszłych rodziców

Przygotowania do ciąży obejmują również aspekt psychologiczny. W księgarniach oraz w Internecie jest dostępnych wiele różnych poradników dla rodziców. Dotyczą one czasu ciąży, porodu, narodzin dziecka, rozwoju niemowlęcia, a także wychowywania dzieci. Dzięki wspólnej lekturze można dobrze przygotować się do rodzicielstwa od strony teoretycznej, natomiast czas pokaże, jak pełnienie nowej funkcji wygląda w praktyce. W przygotowaniu się do ciąży i rodzicielstwa pomagają także rozmowy ze znajomymi oraz krewnymi, którzy już mają dzieci oraz bezpłatny udział w warsztatach dla przyszłych rodziców. W niektórych większych miejscowościach są organizowane takie spotkania.

Zobacz również: Co można pomylić z ciążą – czy objawy okresu bez krwawienia mogą oznaczać ciążę?

Przygotowania do ciąży – badania pozwolą wykryć zawczasu infekcje i je doleczyć

Przygotowania przed ciążą polegają również na dokładnym zbadaniu swojego zdrowia. Przed poczęciem dziecka warto doleczyć wszystkie infekcje i stany zapalne, a także rozwiązać problemy natury stomatologicznej. Przyszli rodzice powinni wykonać podstawowe badania, takie jak:
• analiza moczu,
• badania hormonalne na przykład hormony tarczycy lub hormony płciowe,
• morfologia z rozmazem,
• oznaczenie grupy krwi z czynnikiem RH,
• poziom cukru we krwi,
• test na HIV,
• test na kiłę,
• test na obecność wirusa zapalenia wątroby typu B.

Dodatkowo przyszła mama powinna zgłosić się na wizytę u lekarza ginekologa i wykonać cytologię oraz USG narządów rodnych.

Zobacz również: Jakie badania wykonać przed ciążą?

Przygotowania do zajścia w ciążę – badania genetyczne sprawdzą układ genów przyszłych rodziców

Na czym jeszcze polegają przygotowania do ciąży? Badania genetyczne pozwalają sprawdzić, czy u rodziców nie ma pewnych nieprawidłowości genetycznych, które mogłyby utrudnić doniesienie ciąży lub wywołać problemy z poczęciem dziecka. Badania genetyczne przed ciążą umożliwiają również oszacowanie, czy istnieje ryzyko przekazania dziecku jakiejś choroby genetycznej. Para może zatem uzyskać cenną poradę, nie tylko na temat własnego zdrowia, ale i istotną z punktu widzenia zdrowia nienarodzonego jeszcze dziecka.

Ciąża – przygotowanie – te badania genetyczne warto wykonać:

• analiza kariotypu – przeanalizowanie zestawu chromosomów przyszłych rodziców pomoże w wykryciu nieprawidłowości, które mogą się przyczyniać do poronienia oraz niepłodności [1],
• badanie w kierunku chorób metabolicznych – panel badań pod kątem wrodzonych chorób metabolicznych [2] pomoże w określeniu indywidualnych predyspozycji do rozwoju schorzeń takich jak np. fenyloketonuria czy też galaktozemia. Dzięki skrupulatnej analizie konkretnych genów uda się sprawdzić zdrowie rodziców oraz oszacować ryzyko przekazania nieprawidłowych genów potomstwu,
• badanie WES – to najszersze i najdokładniejsze badanie genetyczne na rynku, polega ono na analizie całego eksonu [3],
trombofilia wrodzona – to badanie genetyczne powinna wykonać przyszła mama. Dzięki niemu można bowiem określić indywidualną skłonność do wystąpienia zakrzepicy żylnej lub tętniczej, co jest bardzo istotne w kontekście doniesienia ciąży oraz komplikacji okołociążowych [4].


Źródła:

1. https://www.testdna.pl/kariotyp/

2. https://www.testdna.pl/choroby-metaboliczne/

3. https://www.testdna.pl/badanie-wes-najszersze-badanie-genetyczne/

4. https://www.testdna.pl/trombofilia-wrodzona-badanie/

 

Oceń

Data publikacji: 05/06/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *