Objawy zapłodnienia nie są widoczne u kobiety od razu. U większości przyszłych mam pojawiają się one dopiero około 10 dni po poczęciu [1]. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, „po czym poznać, że jestem w ciąży”, ten artykuł na pewno Cię zainteresuje.
Spis treści:
1. Objawy – zapłodnienie – kiedy się pojawiają?
2. Jakie są objawy zapłodnienia?
3. Objawy – zapłodnienie – krwawienie implantacyjne
4. Objawy zapłodnienia – co robić po ich zaobserwowaniu?
Wiele kobiet planujących zostanie po raz pierwszy mamą zastanawia się, czy poczęcie dziecka daje jakieś wyraźne objawy. Zapłodnienie samo w sobie nie jest niestety w ogóle wyczuwalne ani nie daje widocznych oznak. Dopiero na około 10 dni po nim kobieta może zauważyć u siebie wczesne oznaki ciąży [1] jednak nie jest to sztywną regułą, ponieważ każda ciąża wygląda inaczej. Niektóre kobiety dowiadują się o tym, że są mamami dopiero gdy zauważą u siebie brak miesiączki, natomiast brak innych objawów zapłodnienia.
Objawy zapłodnienia, które mogą się pojawić u kobiety przed spodziewanym terminem kolejnej miesiączki to [1]:
• częstsza niż do tej pory potrzeba oddawania moczu,
• nadmierne zmęczenie,
• nadwrażliwość na zapachy,
• nudności (szczególnie nad ranem),
• tkliwość i powiększenie piersi,
• wzrost temperatury ciała,
• zatrzymywanie wody w organizmie,
• zmiany nastroju.
Zobacz również: Zapłodnienie in vitro w Polsce – dofinansowanie leczenia
Objawem zapłodnienia jest także niewielkie plamienie, tzw. krwawienie implantacyjne. Dochodzi do niego w terminie spodziewanej miesiączki, w wyniku zagnieżdżenia się zarodka w macicy [2]. Krwawienie implantacyjne łatwo pomylić z miesiączką, jednak w porównaniu z okresem jest ono mniej obfite i o wiele krótsze [3].
Zobacz również: Zapłodnienie – co się czuje, gdy dochodzi do zapłodnienia?
Co zrobić, gdy kobieta zaobserwuje u siebie wymienione powyżej objawy? Zapłodnienie można wstępnie potwierdzić lub wykluczyć poprzez wykonanie domowego testu ciążowego zakupionego w aptece. Zasada działania takiego testu jest bardzo prosta – wykrywa on obecność gonadotropiny kosmówkowej. Hormon ten jest produkowany w ciąży od około tygodnia po zapłodnieniu, natomiast jego najwyższy poziom obserwuje się około 11-13. tygodnia ciąży [4]. Domowy test ciążowy jest wykonywany zwykle na podstawie próbki moczu, którą umieszcza się na specjalnej płytce. Wynik ukazuje się w ciągu kilku minut od wykonania testu, jeśli w okienku pojawiły się dwie kreski, oznacza to rezultat pozytywny. Wynik jest wiarygodny, jeśli test został wykonany najwcześniej 7-10 dni po odbytym stosunku seksualnym, następnie należy go potwierdzić podczas wizyty u lekarza ginekologa. Specjalista jest w stanie wstępnie potwierdzić, czy to objawy zapłodnienia, najwcześniej około 5-6. tygodnia ciąży, kiedy pęcherzyk żółtkowy jest już widoczny w badaniu USG, natomiast ponowienie badania ultrasonograficznego w około 6-7. tygodniu ciąży, kiedy widoczna jest czynność serca płodu, pozwala się co do tego upewnić [5].
Źródła:
1. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/poczecie/61883,jak-rozpoznac-ciaze
2. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/88800,plamienie-implantacyjne
3. https://www.healthline.com/health/womens-health/pms-symptoms-vs-pregnancy-symptoms
4. Jameson J., Hollenberg A. Regulation of chorionic gonadotropin gene expression. Endocrine Reviews 14, 203-221 (1993)
5. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/104936,kiedy-w-badaniu-usg-jest-widoczny-pecherzyk-z-zarodkiem
Data publikacji: 07/05/2022, Data aktualizacji: 09/05/2022
Dodaj komentarz