Zapłodnienie polega na połączeniu się komórek rozrodczych – żeńskiej komórki jajowej i męskiego plemnika, w wyniku czego powstaje zygota. Co się czuje, gdy dochodzi do zapłodnienia? Czy kobieta jest w stanie samodzielnie rozpoznać ten moment? Jakie są wczesne objawy ciąży? Odpowiadamy na pytania.
Spis treści:
1. Co się czuje, gdy dochodzi do zapłodnienia?
2. Jakie są wczesne objawy ciąży?
4. Czy można pomylić ciążę i PMS lub okres?
5. Często zadawane pytania o oznaki zapłodnienia i wczesne objawy ciąży
Wiele kobiet, które rozpoczęły wraz ze swoim partnerem starania o dziecko, zastanawia się, co się czuje, gdy dochodzi do zapłodnienia. Niestety, wbrew oczekiwaniom moment zapłodnienia nie jest dla kobiety odczuwalny – dopiero początki ciąży wiążą się z odczuwalnymi zmianami w organizmie.
Wczesne objawy ciąży pojawiają się około 10 dni po zapłodnieniu. Pierwsze oznaki ciąży można zaobserwować około 1-2 tygodni przed spodziewanym terminem miesiączki. Należą do nich [1]:
• częsta potrzeba oddawania moczu,
• nadwrażliwość na zapachy,
• nudności i wymioty (w szczególności nad ranem),
• tkliwość oraz powiększenie piersi,
• wzrost temperatury ciała,
• zatrzymywanie wody w organizmie,
• zmiany nastroju.
Bardzo charakterystycznym wczesnym objawem ciąży jest także krwawienie implantacyjne, czyli niewielkie plamienie związane z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Zwykle pojawia się ono w terminie spodziewanej miesiączki, ale jest mniej obfite i trwa o wiele krócej [2].
Zobacz również: Nieinwazyjne (przesiewowe) badania prenatalne
Ciąża, a także PMS (zespół napięcia miesiączkowego) oraz okres mogą dawać podobne objawy. Wczesne objawy ciąży, takie jak tkliwość piersi czy też zmiany nastroju, wynikają ze zmian hormonalnych i mogą się pojawić także wtedy, kiedy kobieta nie jest w ciąży. Natomiast krwawienie implantacyjne, jeśli jest bardzo obfite, może zostać pomylone z miesiączką. Jedynym sposobem na to, aby przekonać się, czy to ciąża, jest wykonanie testu ciążowego i, jeśli da on pozytywny wynik, udanie się do lekarza ginekologa celem potwierdzenia, że doszło do zapłodnienia.
Zobacz również: Genetyczny test prenatalny NIFTY pro – częste pytania
1. Jak długo po stosunku dochodzi do zapłodnienia?
Do zapłodnienia dochodzi w ciągu około 24 godzin od uwolnienia komórki jajowej. Ponieważ jednak plemniki mogą długo przeżyć w kobiecym jajowodzie, do zapłodnienia może dojść nawet wtedy, gdy do stosunku bez zabezpieczenia doszło na kilka dni przed owulacją.
2. Co się odczuwa, gdy dochodzi do zapłodnienia?
Moment zapłodnienia nie jest wyczuwalny – kobieta zauważa wczesne objawy ciąży dopiero około 10 dni po zapłodnieniu. Mogą u niej wystąpić oznaki takie jak tkliwość i bolesność piersi czy też nudności.
3. Czy podczas zapłodnienia boli brzuch?
Nie, moment zapłodnienia nie jest w żaden sposób odczuwany przez kobietę. Ból brzucha pojawia się dopiero kilka dni po zapłodnieniu, jest on związany z implantacją zarodka w macicy.
4. Czy czuje się, że jest się w ciąży?
U każdej kobiety ciąża przebiega inaczej – niektóre przyszłe mamy wiedzą od razu, że są w ciąży, inne nie mają o tym pojęcia, dopóki nie zauważą braku miesiączki. Charakterystyczne wczesne objawy ciąży mogą mieć różne nasilenie, mogą także w ogóle nie wystąpić, to bardzo indywidualna kwestia.
Źródła:
1. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/poczecie/61883,jak-rozpoznac-ciaze
2. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/88800,plamienie-implantacyjne
Data publikacji: 11/04/2022, Data aktualizacji: 20/09/2024
Dodaj komentarz