Wzmożone napięcie mięśniowe – jak się objawia? Czy da się je wyleczyć?

wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka może świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym. Po czym poznać wzmożone napięcie mięśniowe? Czy da się je wyleczyć? Odpowiadamy na wszystkie nurtujące pytania.

Spis treści:

1. Wzmożone napięcie mięśniowe – co to takiego?
2. Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka – po czym je poznać?
3. Wzmożone napięcie mięśniowe – czy można je wyleczyć?
4. Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka – czym grozi, jeśli jest nieleczone?
5. Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka – jak odnaleźć jego przyczynę?
6. Często zadawane pytania o wzmożone napięcie mięśniowe

Wzmożone napięcie mięśniowe – co to takiego?

Wzmożone napięcie mięśniowe to konsekwencja zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego. Dochodzi do niego, kiedy układ nerwowy wysyła zbyt dużo informacji do układu mięśniowego – w rezultacie mięśnie kurczą się i napinają się nadmiernie [1]. Co może powodować wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka? Możliwe przyczyny to [2]:
• niedotlenienie wskutek długiego i wyczerpującego porodu,
• powikłania po infekcji przebytej przez kobietę w ciąży,
• uszkodzenie układu nerwowego dziecka podczas akcji porodowej,
• uwarunkowanie genetyczne – za zaburzone napięcie mięśniowe mogą odpowiadać wrodzone choroby metaboliczne, np. MSUD (choroba syropu klonowego) lub choroby genetyczne dotyczącego obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego, takie jak np. Choroba Krabbego.

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka – po czym je poznać?

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka można poznać po oznakach, takich jak [1] [2]:
• częste ulewanie,
• częsty płacz bez wyraźnego powodu,
• mocne zaciskanie dłoni w piąstki,
• prężenie się ciała,
• problemy z chwytaniem przedmiotów,
• przyjmowanie nienaturalnych pozycji ciała,
• trudności z zasypianiem.

Zobacz również: Rotawirus u dzieci – jakie są objawy zakażenia?

Wzmożone napięcie mięśniowe – czy można je wyleczyć?

Kiedy rodzice zaobserwują wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka, warto udać się jak najszybciej do lekarza pediatry. Im bowiem szybciej zostanie odkryta przyczyna nieprawidłowości, tym większe są szanse na to, że uda się je wyleczyć. Jeśli za wzmożone napięcie mięśniowe odpowiada wrodzona choroba metaboliczna, lekarz może zadecydować np. o zmodyfikowaniu diety. Gdy organizm nie będzie otrzymywać substancji, z których metabolizowaniem ma problemy, niepokojące objawy ustąpią. W leczeniu wzmożonego napięcie nerwowego pomocna jest także farmakoterapia oraz fizykoterapia o działaniu rozluźniającym.

Zobacz również: Regres snu u niemowlaka – co to takiego?

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka – czym grozi, jeśli jest nieleczone?

Objawów wzmożonego napięcia mięśniowego nie można bagatelizować. W przeciwnym razie choroba, która je wywołuje, może doprowadzić do poważnych zaburzeń rozwojowych – np. bolesnych przykurczy mięśni, opóźnionego rozwoju ruchowego, wad postawy, a nawet w cięższych przypadkach – nieodwracalnej niepełnosprawności umysłowej.

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka – jak odnaleźć jego przyczynę?

W odnalezieniu przyczyny wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowlaka pomogą badania genetyczne wykonywane z próbki krwi lub na podstawie wymazu z policzka dziecka. Dzięki nim można wykluczyć lub potwierdzić bardzo istotną przyczynę zaburzeń napięcia mięśniowego w postaci wrodzonych chorób metabolicznych. W celu odkrycia przyczyny nieprawidłowości można wykonać także badanie obrazowe – rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.

Często zadawane pytania o wzmożone napięcie mięśniowe

1. Co powoduje wzmożone napięcie mięśniowe?

Wzmożone napięcie mięśniowe to efekt nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Przyczyną może być niedotlenienie lub uszkodzenie układu nerwowego podczas porodu, powikłanie po infekcji przebytej w czasie ciąży, albo choroba genetyczna, np. związana z metabolizmem.

2. Po czym poznać wzmożone napięcie mięśniowe?

Charakterystyczne oznaki wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowlaka to: częste ulewanie, płaczliwość, mocne zaciskanie dłoni w piąstki, nienaturalne prężenie się ciała lub przyjmowanie dziwnych pozycji, problemy z chwytaniem przedmiotów oraz trudności z zasypianiem.

3. Czy wzmożone napięcie mięśniowe można wyleczyć?

To zależy od przyczyny. Jeśli za wzmożone napięcie mięśniowe odpowiada wrodzona choroba metaboliczna, leczenie jest możliwe, pod warunkiem, że diagnoza zostanie postawiona zawczasu.

4. Jak leczyć wzmożone napięcie mięśniowe?

Wzmożone napięcie mięśniowe można leczyć poprzez modyfikacje w diecie (wprowadzone pod okiem lekarz i tylko wtedy, jeśli zdiagnozowano zaburzenie metaboliczne). Ważną rolę w leczeniu odgrywają także metody farmakologiczne oraz fizykoterapeutyczne.


Źródła:

1. https://fizjoterapia-dzieci.info/wzmozone-napiecie-miesniowe-u-dzieci/

2. https://www.testdna.pl/nieprawidlowe-napiecie-miesniowe-u-niemowlaka/

 

Oceń

Data publikacji: 04/04/2022, Data aktualizacji: 21/04/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *