Od niedługiego czasu możliwe jest przeprowadzanie operacji płodu, który znajduje się w łonie matki. Dzięki chirurgii prenatalnej możliwe jest usunięcie kilku rodzajów wad płodu np. małowodzia, zespołu pasm owodniowych czy niektórych wad serca. Kwalifikację do operacji płodu umożliwiają m.in. badania prenatalne, podczas których możliwe jest rozpoznanie wad wrodzonych.
Spis treścu:
1. Operacje w łonie matki – wskazania
2. Jak wykonuje się operacje płodu?
3. Chirurgia prenatalna – czy jest skuteczna?
Operacja płodu możliwa jest tylko w kilku przypadkach wad wrodzonych. Chirurgia prenatalna wykorzystywana jest tylko w sytuacjach, w których będzie ona bardziej skuteczna niż terapia wdrożona po porodzie.
Wskazania do operacji w łonie matki to:
• Małowodzie, czyli zbyt mała ilość płynu owodniowego
• Przepuklina oponowo-rdzeniowa, która pojawia się na skutek rozszczepu kręgosłupa
• Przepuklina przeponowa
• Zespół pasm owodniowych
• Niektóre wady serca np. ciężkie zwężenie zastawki płucnej
• Uropatia zaporowa, czyli uniemożliwienie odpływu moczu
• Wrodzona gruczolakowatość torbielowata płuc
• Guzy, a w szczególności pierwotniaki
• Zespół podkradania, który występuje jedynie w przypadku ciąż bliźniaczych
Chirurgia prenatalna jest także wykorzystywana w przypadku konieczności wewnątrzmacicznej transfuzji krwi.
Wymienione wady są jedynie wskazaniem do operacji w łonie matki. Ich wykrycie w badaniach prenatalnych nie oznacza jednak, że operacja zostanie przeprowadzona. Decyzja o kwalifikacji do zabiegu jest podejmowana na podstawie wielu bardzo ważnych czynników. Podejmuje ją zespół specjalistów, w którego skład z reguły wchodzi ginekolog, neonatolog, anestezjolog oraz genetyk. Zespół ten musi określić, czy operacja jest bezpieczna dla kobiety ciężarnej oraz określić, jak duże jest ryzyko wystąpienia powikłań zdrowotnych.
Zobacz również: Diagnostyka prenatalna: wskazania do badań prenatalnych
Operacje płodu są wykonywane za pomocą różnych technik. Metoda dobierana jest w zależności od tego, jaka wada wrodzona płodu została wykryta w badaniach prenatalnych. Najczęściej chirurgia prenatalna wykorzystuje następujące techniki:
• Operacje igłowe – w tej technice operacja płodu wykonywana jest za pomocą igły. Podczas operacji cały czas wykonywane jest badanie USG lub inne badanie obrazowe. Operacje igłowe najczęściej wykonywane są w przypadku małowodzia oraz konieczności transfuzji krwi. Jest to najmniej inwazyjna technika wykorzystywana w chirurgii prenatalnej.
• Endoskopowa chirurgia płodu – technika ta polega na wprowadzeniu do macicy endoskopu, którym wykonywana jest operacja. W trakcie zabiegu płód obserwuje się poprzez kamerki zamontowane na wziernikach.
• Operacje na otwartej macicy – technika ta aktualnie jest wykonywana bardzo rzadko, ponieważ jest ona bardzo inwazyjna.
Zobacz również: Dostęp do badań prenatalnych w Polsce
Chirurgia prenatalna jest bardzo skuteczną metodą leczenia wad wrodzonych płodu. Celem operacji w łonie matki nie jest jednak całkowite pozbycie się wady, ale donoszenie ciąży. Po porodzie wdrożone musi zostać dalsze leczenie. Jego rodzaj jest zależny od rodzaju wykrytej wady wrodzonej.
Źródła:
1.https://zdrowie.parenting.pl/operacje-w-lonie-matki-to-one-daja-szanse-na-zycie
2.https://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-dziecko/przebieg-ciazy/chirurgia-prenatalna-operacje-wykonywane-u-plodu-technika-zabiegow-ryzyko-powiklania-aa-KwkQ-z1jf-ScYB.html
Data publikacji: 27/03/2022, Data aktualizacji: 28/03/2022
Dodaj komentarz