Upławy w ciąży to całkowicie normalne fizjologiczne zjawisko. Nie powinny one martwić ciężarnych, jeśli nie towarzyszy im swędzenie, pieczenie i brzydki zapach. Takie upławy mogą być niebezpieczne dla płodu, dlatego powinniśmy je skonsultować z lekarzem.
Spis treści:
1. Czy upławy w ciąży są normalne?
2. Upławy w ciąży a infekcja
3. Upławy w ciąży – leczenie
4. Często zadawane pytania
Upławy to wodnista, mlecznobiała wydzielina z pochwy o mało specyficznym zapachu, która na bieliźnie może przybierać żółtawy kolor. W okresie ciąży są one bardziej obfite. Jest to skutek wzrostu stężenia estrogenów, czyli kobiecych hormonów. Takie upławy w ciąży nie są powodem do niepokoju, ponieważ jest to całkowicie normalne zjawisko fizjologiczne.
Upławy w ciąży powinny nas martwić w przypadku:
• Zmiany koloru na zielony, brązowy, szary lub czerwony
• Zmiany konsystencji
• Brzydkiego zapachu
• Swędzenia i pieczenia pochwy
• Bólu podbrzusza
Takie objawy mogą świadczyć o infekcji intymnej, która może być niebezpieczna dla dziecka. Poprzez ich kolor, zapach i konsystencję możemy rozpoznać, z jaką nieprawidłowością mamy do czynienia:
• Brązowe upławy mogą być oznaką początku poronienia, dlatego po ich zauważeniu powinniśmy zgłosić się niezwłocznie do lekarza. Brązowe upławy mogą pojawić się także na samym początku ciąży. Są one wtedy skutkiem zagnieżdżania się zarodka. W takim przypadku nie są one powodem do niepokoju.
• Białe lub żółte upławy o specyficznej konsystencji lub nieprzyjemnym zapachu mogą być spowodowane infekcją bakteryjną lub grzybiczą. Z reguły towarzyszy im wtedy świąd i pieczenie. Po ich zauważeniu należy zgłosić się do ginekologa, który przepisze odpowiednie leki.
• Zielone upławy w ciąży również mogą być wynikiem infekcji, którą należy skonsultować z lekarzem. Jeśli pojawią się pod koniec ciąży, to mogą one oznaczać rozpoczynający się poród. W takiej sytuacji należy od razu jechać do szpitala, ponieważ może dojść do niedotlenienia dziecka.
Nieprawidłowe upławy w ciąży mogą świadczyć także o niskiej masie urodzeniowej dziecka, pęknięciu pęcherza płodowego oraz zapaleniu błony śluzowej i mięśnia macicy. Wszystkie niepokojące sygnały ciężarne powinny więc konsultować z lekarzem.
Zobacz również: Co mogą oznaczać brązowe plamienia w ciąży?
Lekarz, do którego zgłosimy się z niepokojącymi upławami, wykona badanie ginekologiczne oraz zleci wykonanie innych badań. Dzięki nim ustali przyczynę upławów i dopasuje do niej leczenie farmakologiczne. Ciężarne z reguły stosują leki podawane doustnie lub globulki podawane dopochwowo.
Zobacz również: Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
1. Czym są upławy w ciąży i jak wyglądają?
Upławy to inaczej wydzielina z pochwy. Nie powinniśmy się nimi martwić, jeśli są wodniste, mlecznobiałe oraz nie mają charakterystycznego zapachu.
2. Kiedy upławy w ciąży mogą zaniepokoić?
Upławy w ciąży powinny zaniepokoić, jeśli mają specyficzny zapach, kolor lub konsystencję. Ciężarne powinny także zgłosić się do lekarza, jeśli towarzyszy im swędzenie i pieczenie.
3. Jak leczyć upławy w ciąży?
Niepokojące upławy w ciąży leczy się farmakologicznie za pomocą leków podawanych doustnie lub dopochwowo.
4. Jak zapobiegać upławom w ciąży?
Zapobiegać upławom w ciąży można jedynie poprzez regularne wykonywanie badań. Dzięki nim infekcja może zostać szybko wykryta, a leczenie rozpoczęte.
Data publikacji: 23/02/2022
Dodaj komentarz