Huśtawka nastrojów to jedna z pierwszych oznak ciąży. Wskutek zaburzenia równowagi hormonalnej kobieta może przeżywać różne stany, od euforii, przez złość, po rozpacz. Jak sobie radzić z wahaniami nastroju w ciąży? Niniejszy artykuł powinni przeczytać zarówno przyszła mama, jak i jej partner.
Spis treści:
Wahania nastroju w ciąży pojawiają się zwykle w I. trymestrze. W wyniku zaburzenia równowagi hormonalnej ciężarna kobieta doświadcza różnych, często skrajnych i bardzo zmiennych stanów emocjonalnych [1]. Może np. odczuwać euforię, a chwilę później być pogrążona w rozpaczy lub wybuchać nagle złością. Wszystkiemu winne są zmiany w wydzielaniu hormonów takich jak progesteron oraz estrogen [2].
Zobacz również: Kolczyk w pępku w czasie ciąży – jak o niego dbać? Czy można z nim rodzić?
Hormony, które wywołują wahania nastroju w ciąży, progesteron i estrogen, działają zupełnie przeciwstawnie. Progesteron odpowiada z jednej strony za wyciszenie i smutek, a z drugiej, za uczucie rozdrażnienia. Tymczasem estrogen stymuluje neurony i potęguje optymistyczne nastawienie do świata [2]. Stężenie tych obu hormonów w organizmie może się zmieniać bardzo szybko w ciągu doby, stąd huśtawka nastrojów.
Zobacz również: Atopowe zapalenie skóry w ciąży
Większość kobiet w nie potrafi zapanować nad wahaniami nastroju w ciąży. Sytuacja jest trudna nie tylko dla nich – huśtawka emocjonalna bywa często przyczyną konfliktów z partnerem, a także zmienia sposób postrzegania kobiety przez jej najbliższe otoczenie. Jak sobie z tym radzić? Kluczowe jest odpowiednie nastawienie do porodu i posiadania dziecka, już od pierwszych dni ciąży.
Huśtawkę emocjonalną można opanować poprzez edukację w zakresie tego, co dzieje się w organizmie kobiety podczas ciąży. W tym celu można przeczytać poradniki dostępne w Internecie, poradzić się lekarza ginekologa lub zgłosić do szkoły rodzenia. Bardzo ważne jest także, aby kobieta nie zostawała z problemem sama – nieocenione jest wsparcie jej partnera [3] [4]. Ojciec dziecka powinien zachęcać kobietę do szczerych rozmów na temat jej samopoczucia, a także towarzyszyć jej podczas wszystkich badań prenatalnych. Zaangażowanie obojga rodziców w przygotowania do nowej roli pogłębi relację, jaka łączy parę, a także pozwoli łatwiej przejść przez ten trudny czas.
W opanowaniu wahań nastroju pomoże także prowadzenie zdrowego trybu życia – unikanie przepracowywania się, stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety oraz regularna aktywność fizyczna [4] [5]. Jeśli huśtawka emocjonalna jest tak nasilona, że znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, kobieta może się poradzić lekarza. Tylko specjalista może zadecydować o tym, czy ciężarna powinna sięgnąć po herbaty ziołowe lub preparaty, które załagodzą wahania nastroju.
Źródła:
1. https://www.rodzicpoludzku.pl/ciaza/i-trymestr.html
2. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/wahania-nastroju-w-ciazy-na-co-sie-przygotowac-aa-1HGW-NeCQ-nQQR.html
3. https://mamaklub.pl/artykul/hustawka-nastrojow-czyli-psychika-kobiet-w-ciazy
4. https://www.pampers.pl/ciaza/objawy-ciazy/artykul/wahania-nastroju-podczas-ciazy
5. Murkoff H., Mazel S. W oczekiwaniu na dziecko. Dom Wydawniczy Rebis (2018)
Data publikacji: 20/12/2021, Data aktualizacji: 22/12/2021
Dodaj komentarz