Widoczne żyły w ciąży oraz pajączki na nogach

żylaki w ciąży

Wiele kobiet skarży się na widoczne żyły w ciąży oraz pajączki na nogach w ciąży. Dolegliwość ta może mieć podłoże genetyczne, może również wynikać z czynników środowiskowych, takich jak np. otyłość przed ciążą. Czy nieestetyczne zmiany są niebezpieczne? Co robić, gdy się pojawiły? Podpowiadamy.

Spis treści:

  1. Widoczne żyły w ciąży, pajączki na nogach w ciąży – dlaczego się pojawiają?
  2. Widoczne żyły w ciąży, pajączki na nogach w ciąży – czy mogą być niebezpieczne?
  3. Co zrobić, gdy wystąpiły widoczne żyły w ciąży na nogach?
  4. Widoczne żyły na brzuchu w ciąży, pajączki na piersiach – czy to normalne?

Widoczne żyły w ciąży, pajączki na nogach w ciąży – dlaczego się pojawiają?

Widoczne żyły w ciąży oraz pajączki na nogach w ciąży mogą się pojawiać od drugiego trymestru ciąży, kiedy przyszła mama jest już dawno po pierwszych badaniach prenatalnych. Przyczyny są bardzo różnorodne, od czynników genetycznych (obciążenie genetyczne żylakami), przez czynniki środowiskowe (nadwaga lub otyłość, długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, przeciążanie nóg), po czynniki biologiczne (ryzyko wystąpienia zaburzeń z krążeniem wzrasta wraz z wiekiem) [1].

Widoczne żyły w ciąży, pajączki na nogach w ciąży – czy mogą być niebezpieczne?

Pajączki na nogach w ciąży mogą być niebezpieczne, ponieważ, jeśli są nieleczone, ich powikłaniem może być zakrzepica żył [1]. Ryzyko rozwoju tej choroby jest szczególnie wysokie w ciąży i połogu, ze względu na charakterystyczne dla tego okresu: zaburzone procesy krzepnięcia krwi, zwiększone stężenie hormonów oraz zwolniony przepływ krwi w żyłach w jamie brzusznej w wyniku ucisku przez macicę [2].

Zobacz również: Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

Co zrobić, gdy wystąpiły widoczne żyły w ciąży na nogach?

Widoczne żyły w ciąży oraz pajączki na nogach w ciąży pojawiają się wskutek zwiększonego ciśnienia w żyłach na nogach i zalegania krwi w dolnych częściach ciała. Często towarzyszą im dodatkowe objawy, takie jak bolesność, sinienie skóry, skurcze łydek czy też uczucie ciężkości nóg. W przypadku zauważenia tego typu symptomów w ciąży należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Specjalista zleci odpowiednie badania – konieczne może się okazać np. badanie USG Doppler. Konsekwencje zakrzepicy w ciąży mogą być bardzo poważne – choroba stanowi bowiem główną przyczynę zgonu kobiet ciężarnych w krajach rozwiniętych [3].

Zobacz również: Zakrzepica – czy jesteś w grupie ryzyka?

Widoczne żyły na brzuchu w ciąży, pajączki na piersiach – czy to normalne?

Poza kończynami dolnymi, u kobiety mogą się pojawić także widoczne żyły na brzuchu w ciąży oraz pajączki na piersiach. Taki objaw nie powinien stanowić powodu do niepokoju, wynika bowiem z wytężonej pracy naczyń krwionośnych w celu lepszego transportu krwi [4]. Najbardziej są widoczne żyły na brzuchu w ciąży u kobiet, które są szczupłe oraz mają jasną karnację [4].

 


Źródła:
1. https://mamotoja.pl/zylaki-w-ciazy-sposoby-na-pajaczki-i-zylaki,dolegliwosci-w-ciazy-artykul,6320,r1p1.html
2. https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/wszystkoozakrzepicy/szczegolne/55486,ciaza-i-zakrzepica
3. https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/lista/68366,choroba-zakrzepowo-zatorowa-a-ciaza
4. Murkoff H., Mazel S. W oczekiwaniu na dziecko. Dom Wydawniczy Rebis (2018)

Oceń

Data publikacji: 09/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *