Ciąża to stan błogosławiony, utarło się zatem, że kobieta może mieć wtedy różne zachcianki i kaprysy i należy je bezwarunkowo spełniać. Są jednak pewne rzeczy, przyszła mama nie może robić. Czego unikać w ciąży? Z jakich nawyków trzeba na pewien czas zrezygnować? Podpowiadamy.
Spis treści:
Czego unikać w ciąży? W stanie błogosławionym obowiązuje dość dobrze sprecyzowana dieta. Niewskazane są produkty spożywcze, takie jak [1] [2]:
W czasie ciąży należy ograniczyć także spożycie kawy, ze względu na możliwe ryzyko porodu przedwczesnego lub nawet poronienia [3].
Co jeszcze jest zabronione? Czego unikać w ciąży? Specjaliści są zgodni w tym, że w stanie błogosławionym nie należy dużo dźwigać [2]. Jeśli konieczne jest podnoszenie zakupów lub innych ciężarów, ciężarna powinna poprosić o pomoc partnera lub inną bliską osobę. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, niedozwolone są dyscypliny sportowe, które wiążą się z ryzykiem upadku, takie jak np. jazda konna, koszykówka, wspinaczka wysokogórska czy też jazda na nartach [2].
W ciąży obowiązuje bezwzględny zakaz zażywania większości leków. Szczególnie niebezpieczne dla dziecka mogą być [4]:
Przyjmowanie leków w ciąży powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem, mogą one być zażywane tylko wtedy, gdy korzyści dla matki przewyższają ewentualne niebezpieczeństwo dla płodu. Jeśli ciężarna przyjmowała leki w ciąży omyłkowo (np. z powodu tego, że nie wiedziała, że jest w ciąży), wskazane jest, aby jak najszybciej wykonać badania prenatalne, takie jak np. test PAPP-A lub prenatalny test genetyczny. Są to nieinwazyjne badania przesiewowe – jeśli dadzą one nieprawidłowy wynik, to jeszcze nie ma powodu do niepokoju. W dalszej kolejności są zlecane badania diagnostyczne, które są inwazyjne, takie jak np. amniopunkcja. Dopiero na ich podstawie można postawić diagnozę.
W ciąży zabronione jest spożywanie alkoholu, a także palenie papierosów oraz stosowanie narkotyków. Tego typu nałogi mogą zwiększać ryzyko poronienia, a także doprowadzić do wystąpienia u dziecka poważnych chorób, deformacji i wad wrodzonych [2]. Jeśli chodzi o palenie tytoniu, szkodliwe jest także bierne palenie!
Data publikacji: 08/12/2021, Data aktualizacji: 22/12/2021
Dodaj komentarz