Skurcze przepowiadające to zwiastun porodu. Ich pojawienie nie oznacza jednak, że na świecie zaraz pojawi się dziecko. Wszystkie ciężarne powinny więc potrafić rozróżnić je od innych rodzajów skurczy. Mogą one bowiem świadczyć także o pewnych nieprawidłowościach. Co to są skurcze w ciąży? Czy są bolesne? Jak je rozróżnić od skurczy porodowych? Podpowiadamy!
Spis treści:
1. Jak wyglądają skurcze przepowiadające?
2. Skurcze przepowiadające – od kiedy się pojawiają?
3. Ciąża skurcze przed porodem – czy są bolesne?
4. Kiedy skurcze przepowiadające, a kiedy skurcze porodowe?
5. Kiedy skurcze przepowiadające, a kiedy skurcze, które mogą niepokoić?
Skurcze przepowiadające to trwające jakiś czas napięcie mięśnia macicy. Przez kobietę odczuwane są jako twardnienie brzucha i towarzyszące temu uczucie spięcia. Mimo że są zwykle bezbolesne, mogą stanowić lekki dyskomfort. Skurcze w ciąży stają się bardziej intensywne przed zbliżającym się porodem. Kobieta może wtedy odczuwać lekki ból w podbrzuszu. Jest on zbliżony do bólu, który pojawia się podczas miesiączki. Szczególnie nasilać mogą się skurcze w nocy.
Skurcze przepowiadające nazywane są skurczami Braxtona-Hicksa (nazwa pochodzi od ginekologa, który je odkrył). Ich rolą jest przygotowanie macicy do porodu – macica uczy się pracować, by podczas rozwiązania skutecznie wypchnąć dziecko na świat. Skurcze przepowiadające nie stanowią żadnego zagrożenia dla ciąży, ponieważ nie są na tyle silne, by doprowadzić do porodu.
Skurcze w ciąży w nocy są najbardziej powszechne. U wielu ciężarnych pojawiają się one także po intensywnym wysiłku. Ostatnim nierzadkim rodzajem są skurcze w ciąży przy zmianie pozycji ciała.
Skurcze w ciąży – od kiedy można się ich spodziewać? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Otóż prawidłowe skurcze pojawiają się w 8 i 9 miesiącu ciąży. Mogą mieć również miejsce skurcze przepowiadające Alvareza, które występują w okolicach 20 tygodnia ciąży. Czasami objawiają się lekkim napinaniem brzucha, lecz większość kobiet ich nie odczuwa.
Należy pamiętać, że moment pojawienia się skurczów przepowiadających i ich długość to bardzo indywidualne kwestie. Zależą one od wielu czynników, takich jak:
• Ilość wysiłku fizycznego – im więcej ciężarna się rusza, tym większa jest szansa na pojawienie się skurczy przepowiadających. Nie należy jednak przez to rezygnować z aktywności fizycznej, jeśli nie jest przeciwwskazana.
• Zmęczenie
• Poziom nawodnienia organizmu
• Częste dotykanie i masowanie ciążowego brzuszka
• Współżycie seksualne
• Ruchliwość dziecka
Zobacz również: Objawy poronienia. Jak wygląda poronienie?
Skurcze przepowiadające u większości ciężarnych nie są bolesne. Mogą one jednak sprawiać spory dyskomfort, dlatego dobrze wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić. Oto kilka sprawdzonych sposobów:
• Zmiana pozycji – przyszłe mamy najczęściej narzekają na skurcze w nocy. Ciąża może nie pozwalać na dowolną zmianę pozycji, ale warto spróbować ułożyć ciało nieco inaczej. Nawet delikatne przekręcenie ciała w bok może złagodzić skurcze.
• Zaprzestanie wysiłku fizycznego – jeśli skurcze pojawiły się podczas wykonywania pewnej aktywności, to dobrze jest zrobić sobie chwilę przerwy.
• Ciepła kąpiel
• Krótki spacer
• Wykonanie ćwiczeń oddechowych
• Zażycie tabletki przeciwbólowej po konsultacji z lekarzem
Kiedy skurcze przepowiadające są nieregularne i nie przybierają na sile podczas ich trwania, kobieta może być spokojna, że nie są to jeszcze skurcze, które towarzyszą akcji porodowej. Skurcze przepowiadające trwają około minuty i nie mają określonych odstępów czasowych. Wraz ze zbliżaniem się do daty porodu, są częstsze i dłuższe. W ostatnich tygodniach przed rozwiązaniem mogą trwać nawet po 2 minuty i być odczuwalne co kilkadziesiąt minut, ale nadal mają nieregularny charakter. Ponadto nie towarzyszą im żadne inne objawy zwiastujące poród, takie jak: plamienie, ból krzyżowy, odejście wód płodowych lub czopu śluzowego.
Jeśli nie mamy pewności, czy właśnie rozpoczął się poród, to powinniśmy jechać do szpitala. Możemy zrobić to o każdej porze. Nawet jeśli pojawiły się skurcze w ciąży w nocy. W szpitalu ginekolog oceni stan pacjentki oraz wykona badanie KTG. Jeśli będą to skurcze przepowiadające, to przyszła mama zostanie odesłana do domu.
Oznaką, która powinna nas skłonić do wyjazdu do szpitala, są skurcze przepowiadające z krzyża. Skurcze Braxtona-Hixsa nigdy nie powodują bólu i rozpierania pleców. Może to więc świadczyć o tym, że dziecko za chwilę pojawi się na świecie.
Zobacz również: Skurcze przepowiadające – jakie to uczucie?
Skurcze przepowiadające są odczuwalne dla kobiety od około 8 miesiąca. Pojawienie się jakichś dolegliwości na wcześniejszym etapie może świadczyć o nieprawidłowym przebiegu ciąży i grozić poronieniem lub przedwczesnym porodem. Zdarza się, że są to bardzo bolesne lub długo trwające skurcze, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Ponadto mogą towarzyszyć im inne objawy, np. plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, złe samopoczucie, gorączka. W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek niepokojącego symptomu kobieta powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub szpitala, by zapobiec komplikacjom.
Data publikacji: 02/12/2021, Data aktualizacji: 21/07/2022
Dodaj komentarz