Można wyróżnić trzy rodzaje testów prenatalnych: badania nieinwazyjne (biochemiczne, USG), badania wolnego płodowego DNA (np. test NIFTY pro) oraz badania inwazyjne. Przyszłe mamy często nie wiedzą, który z testów będzie najlepszy. Wybór badań prenatalnych jest bardzo istotny, dlatego przedstawiamy, z czym wiąże się każde z nich.
Spis treści:
- Rodzaje testów prenatalnych
- Który test prenatalny NIPT wybrać?
Rodzaje testów prenatalnych
Zastanawiając się, który test prenatalny wybrać, musimy najpierw podjąć decyzję o rodzaju badania. Do wyboru mamy trzy główne typy testów prenatalnych:
- Badania prenatalne nieinwazyjne np. test PAPP-a oraz badanie USG – testy te są nieinwazyjne, więc nie powodują powikłań. Oszacowują one ryzyko wystąpienia u dziecka wad genetycznych. Jednak w przypadku wykrytych nieprawidłowości nie są one wystarczające i konieczne jest wykonanie badań inwazyjnych. Badania tego typu najczęściej wykonuje się od 10 tygodnia ciąży. Przesiewowe badania prenatalne warto aby wykonała każda kobieta ciężarna.
- Badania wolnego płodowego DNA np. testy NIFTY pro – są to najbardziej nowoczesne badania prenatalne. Analizie poddaje się w nich materiał genetyczny dziecka, który jest obecny we krwi matki. Badania wolnego płodowego DNA gwarantują niemal zerowe ryzyko wystąpienia powikłań takich jak poronienie oraz wysoką czułość analizy. Ciężarna badania te może wykonać od 10 tygodnia ciąży. Są one szczególnie wskazane, jeśli wyniki badań przesiewowych były nieprawidłowe lub gdy w najbliższej rodzinie przyszłych rodziców występowały choroby genetyczne. Badanie wolnego płodowego DNA są wskazane także gdy ciężarna, która ukończyła 35 lat.
- Diagnostyczne badania prenatalne np. amniopunkcja, biopsja kosmówki oraz kordocenteza – analizie poddaje się w nich materiał z otoczenia płodu wody płodowe. Badania te grożą powikłaniami m.in. poronieniem (ryzyko można zminimalizować, gdy badanie wykonuje doświadczony specjalista), dlatego wykonuje się je tylko w przypadkach, w których wcześniejsza diagnostyka nie była wystarczająca.
Zazwyczaj w pierwszej kolejności wykonuje się badania prenatalne takie jak PAPP-a i USG. Gdy wskażą podwyższone ryzyko, wskazane są dodatkowe badania i ciężarna może wykonać badania wolnego płodowego DNA lub amniopunkcję.
Badania wolnego płodowego DNA są bezpieczne i mają wysoką czułość, mogą także pozwolić uniknąć niepotrzebnych badań inwazyjnych. W Polsce nie są refundowane i rodzice mogą je wykonać tylko prywatnie (koszt od ok. 2000 zł). Dlatego rodzice często pytają który test prenatalny wybrać.
Który test prenatalny NIPT wybrać?
Przyszli rodzice najczęściej decydują się na grupę badań wolnego płodowego DNA, ponieważ są one czułe i zupełnie bezpieczne dla dziecka. Muszą jednak jeszcze zdecydować się na konkretny test. Przedstawiamy więc kilka najważniejszych punktów, na które warto zwrócić uwagę w trakcie wyboru testu NIPT:
- Wielkość badanej próby – najlepszym wyborem będzie badanie, które zostało przetestowane na dużej grupie przypadków
- Ubezpieczenie wyniku badania – warto je posiadać na wypadek wyniku fałszywie negatywnego. Jedynym badaniem NIPT, które posiada ubezpieczenie całego zakresu badanych chorób, jest test NIFTY pro.
- Bliskość placówki, w której wykonywane jest badanie – dobrze jest wybrać placówkę, która znajduje się blisko miejsca zamieszkania, ponieważ oszczędzimy czas na dojazd. W niektórych placówkach będzie można skorzystać także z opcji pobrania krwi do badania w domu.
- Informacje, które zawiera wynik – warto sprawdzić, czy wynik badania otrzymamy w języku polskim oraz jakie informacje będą w nim zawarte.
- Zakres badanych chorób – warto sprawdzić pod kątem, jakich schorzeń zostanie zbadane DNA dziecka. Nie zawsze wyższa cena badania oznacza większy zakres badanych chorób dlatego warto porównać dokładnie testy przed zleceniem.
- Możliwość konsultacji lekarskiej w przypadku niewłaściwego wyniku – interpretacja wyniku przez lekarza jest kluczowa do dalszych działań i warto sprawdzić czy będzie nam zapewniona w cenie badania.
- Doświadczenie i wiarygodność placówki, w której wykonywane jest badanie.
Zdjęcie: pixabay
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 15/11/2021, Data aktualizacji: 02/12/2021
Dodaj komentarz