Ciąża po cesarce, mimo że wiąże się z komplikacjami, to nie musi być zagrożeniem dla kobiety. Warto jednak wiedzieć, jakie powikłania mogą w niej nastąpić i jak o nią dbać, by zminimalizować ich ryzyko. Gdy ciąża po cesarce jest dobrze prowadzona, może zakończyć się nawet porodem naturalnym. Poniżej omawiamy najważniejsze zagadnienia.
Spis treści:
Ciąża po cesarce – jak wygląda jej przebieg?
Z jakimi komplikacjami wiąże się ciąża po cesarce?
Ciąża po cesarce – poród naturalny czy kolejne cesarskie cięcie?
Ciąża po cesarce wymaga większego nadzoru, a od kobiety przestrzegania wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego, by zminimalizować ryzyko komplikacji, jakie mogą wyniknąć. Przede wszystkim specjaliści zalecają, by po zabiegu cesarskiego cięcia, kobieta odczekała rok, zanim zajdzie w kolejną ciążę, gdyż na mięśniu macicy powstaje blizna, której wygojenie wymaga czasu.
Ciąża po cesarce wiążę się z wykonaniem ultrasonograficznej oceny morfologii i grubości ścian macicy. Badania takie pierwszy raz powinny być wykonane jeszcze przed okresem planowanego zajścia w ciążę. Następnie powtarza się je w 6 tygodniu ciąży, w trzecim trymestrze ciąży oraz w okresie okołoporodowym. Konieczne jest systematyczne wykonywanie badań USG a od trzeciego trymestru również badania KTG.
Największym problemem ciąży po cesarce jest prawdopodobieństwo rozejścia się blizny po wcześniejszym zabiegu. W przypadku, gdy odstęp między cesarskim cięciem a kolejną ciążą jest zbyt krótki, wytrzymałość macicy w miejscu blizny jest niewystarczająca. Dlatego w trakcie powiększania macicy w ciąży lub podczas czynności skurczowej w trakcie porodu może dojść do pęknięcia blizny, lub rozwarstwienia, co skutkuje dalszymi, groźnymi powikłaniami.
Ponadto istnieje ryzyko, że kolejna ciąża zagnieździ się w tej bliźnie, a nie w zdrowej śluzówce macicy (przykład ciąży pozamacicznej). Dodatkowo w ciążach po cesarskim cięciu również łożysko może wzrastać w bliznę, co często skutkuje koniecznością usunięcia macicy. Kolejną konsekwencją bywa endometrioza w bliźnie po cesarskim cięciu, czyli choroba wymagająca operacji i obniżająca płodność.
Gdy w trakcie ciąży po cesarce nie stwierdzono niepokojących objawów, a kobieta chce rodzić naturalnie, możliwa jest próba porodu siłami natury. Istotne jest, by nie było żadnych przeciwwskazań medycznych. Poród ten jest uważnie monitorowany, a gdy wystąpi jakiekolwiek ryzyko zagrożenia lub pojawią się nieprawidłowości, lekarz podejmuje decyzję o natychmiastowym wykonaniu cesarskiego cięcia.
Kobieta po cesarskim cięciu może od razu podjąć decyzję o ponownym ukończeniu ciąży w ten sam sposób. Musi być jednak poinformowana o możliwych komplikacjach wynikających z kolejnego zabiegu operacyjnego. Należą do nich m.in. krwotok śród i pooperacyjny, powikłania zakrzepowo-zatorowe, zakażenia, uszkodzenie narządów jamy brzusznej. Ilość powikłań wzrasta wraz z powtarzaniem się zabiegu.
Zważywszy na możliwe powikłania, ciąża po cesarce powinna być prowadzona przez doświadczonego specjalistę, który przekaże kobiecie konkretne zalecenia. Mogą być one zależne od czasu, jaki minął od poprzedniego porodu, stanu zdrowia mamy i dziecka. Konieczne jest stałe monitorowanie przebiegu ciąży za pomocą wysokiej klasy aparatury USG i KTG.
Poza tym kobieta musi o siebie dbać jak przy każdej ciąży. Ważne jest, by przestrzegała zdrowej diety, zapewniającej wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka składniki odżywcze. Powinna jeść warzywa i owoce, gotowane i duszone mięso, pełnoziarniste pieczywo, nabiał, kasze oraz pić wodę mineralną i soki owocowe lub warzywne.
Wszystkie przyjmowane witaminy i suplementy kobieta powinna konsultować z lekarzem prowadzącym. Rodzaj i intensywność aktywności fizycznej również mus być zgodny z zaleceniami specjalisty i dostosowany indywidualnie do możliwości każdej kobiety.
Autor: Karolina Czapp
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Zdjęcie: pixabay.com
Data publikacji: 14/10/2021, Data aktualizacji: 28/11/2021
Dodaj komentarz