Wiele kobiet ma w ciąży różne zachcianki. Mają one ochotę na różne smaki, a czasem na ich bardzo dziwne połączenia. Czekolada, ogórki kiszone, śledzie i bita śmietana to najpopularniejsze z nich. Wielu przyszłych ojców musiało w nocy poszukiwać sklepu, gdzie kupią ogórki kiszone. Zachcianki wynikają ze zmian w organizmie matki oraz niedoborów różnych składników i witamin. Na co najczęściej mają ochotę ciężarne? Przedstawiamy najczęstsze zachcianki przyszłych mam!
Spis treści:
Dawno temu wierzono, że zachcianki ciążowe zwiastują płeć dziecka – jeśli ciężarna ma ochotę na produkty słodkie, to urodzi dziewczynkę, a jeśli na produkty kwaśne to chłopca. Jest to oczywiście ogromny mit. Zachcianki ciążowe są skutkiem zmian hormonalnych w organizmie przyszłej mamy. Przystosowuje się on do zaspokajania potrzeb dziecka i dostarczaniu mu wszystkich potrzebnych składników. Największe zachcianki kobieta ma w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ wtedy dochodzi do największych zmian w jej organizmie.
Poprzez zachcianki ciążowe organizm może próbować uzupełnić niedobory jakiegoś składnika lub witaminy. U wielu ciężarnych znikają, gdy zaczną one suplementować dany składnik np. zachcianka na czekoladę może zniknąć po rozpoczęciu suplementacji żelaza, a zachcianka na śledzie może znikać po rozpoczęciu suplementacji fosforu. Jeśli dieta ciężarnej jest odpowiednio zbilansowana, to ma ona mniej zachcianek i są one dużo rzadsze.
Najczęstszą zachcianką kobiet w ciąży niewątpliwie są produkty kwaśne, a konkretnie kiszone ogórki oraz kiszona kapusta. Organizm kobiety może w ten sposób próbować uzupełnić niedobory witaminy C. Równie często u przyszłych mam pojawia się ochota na słodycze, a szczególnie na czekoladę i bitą śmietanę, dzięki czemu uzupełnia się poziom węglowodanów. Sporo ciężarnych ma także ochotę na szpinak oraz ryby, a w szczególności śledzie. Często pojawia się ochota na słone potrawy np. frytki, chipsy czy sery, ponieważ ciężarnym brakuje sodu.
Kobiety w ciąży często mają ochotę na dość dziwne połączenia smakowe. Wśród dziwnych połączeń smakowych ciężarnych znajduje się:
Wiele kobiet w ciąży przestaje mieć ochotę na potrawy, które przed ciążą lubiły jeść. Najczęściej odrzucane są potrawy o ostrym, intensywnym zapachu lub smaku np. większość potraw kuchni azjatyckiej. Wiele ciężarnych rezygnuje także z jedzenia mięsa oraz picia kawy i herbaty. Jeśli ciężarna mimo niebycia wegetarianką straciła ochotę na mięso, to powinna spróbować je odpowiednio zastąpić w diecie. Mniejsza ilość kawy i herbaty tylko pozytywnie wpłynie na przyszłą mamę i dziecko.
Wiele kobiet w ciąży ma ochotę zjeść rzeczy, które nie są przeznaczone do jedzenia np. kredę, farbę ze ścian, mydło, węgiel, a nawet popiół z papierosów. Zjawisko to nazywa się łaknieniem spaczonym. Ochota na jedzenie rzeczy niejadalnych może oznaczać, że organizmowi przyszłej mamy brakuje wielu składników i witamin, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju płodu. O takich zachciankach należy niezwłocznie poinformować lekarza prowadzącego ciążę.
Mimo rozmaitych ciążowych zachcianek ciężarna nie może jeść wszystkiego. Istnieją produkty spożywcze, które w ciąży nie są dozwolone. Należy do nich np. surowe mięso, surowe jajka, niepasteryzowane mleko, niepasteryzowane sery, surowe ryby, ryby wędzone na zimno oraz alkohol w każdej ilości. Kobiety ciężarne powinny także stronić od produktów typu fast-food oraz napojów gazowanych, chociaż nie są one całkowicie zabronione.
Dozwolonym zachciankom w ciąży warto ulegać, ale nie w każdej ilości. Należy uważać, aby nie zachcianki nie prowadziły do zbytniego przyrostu masy ciała, a w konsekwencji otyłości. Nadmierne spożywanie zachcianek może również prowadzić do cukrzycy ciążowej.
Zdjęcie: pixabay
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 03/08/2021, Data aktualizacji: 09/11/2021
Dodaj komentarz