cffDNA – wolne płodowe DNA

cffDNA – wolne płodowe DNA

Które badanie wolnego płodowego DNA najczęściej wykonują kobiety, cffDNA a badanie NIFTY - dlaczego to powiązanie jest takie istotne, Testy NIPT a badania wolnego plodowego DNA - co je wyróżnia, Co rodzice sądzą o testach NIPT

Wolne płodowe DNA są zwane również cffDNA. Inaczej mówić to materiał genetyczny dziecka przedostający się do krwi matki przez łożysko. Następnie w krwioobiegu wchodzi on w skład wolnego pozakomórkowego DNA – cfDNA, zawierające też DNA matki. Stężenie cffDNA wzrasta razem z wiekiem ciąży, a potem znika z organizmu matki tuż po porodzie. Jeśli wolne płodowe DNA są wciąż obecne w krwioobiegu przyszłej mamy to ten materiał genetyczny można wyizolować, a później przebadać. To badanie wykorzystuje się przede wszystkim w diagnostyce prenatalnej.

Które badanie wolnego płodowego DNA najczęściej wykonują kobiety?
cffDNA a badanie NIFTY – dlaczego to powiązanie jest takie istotne?
Testy NIPT a badania wolnego plodowego DNA – co je wyróżnia?
Co rodzice sądzą o testach NIPT?

Które badanie wolnego płodowego DNA najczęściej wykonują kobiety?

Spośród badania wolnego płodowego DNA można wskazać na najczęściej wykonywane przez kobiety, którym jest NIFTY pro. Badanie NIFTY zostało zatwierdzone w największym światowym badaniu odnoszącym się do skuteczności klinicznej. Zgodnie ze statystykami, ten test został już przeprowadzony przeszło 6000000 razy. To najczęściej przeprowadzane badanie chociażby z tego względu, że obejmuje on szeroki zakres badanych chorób. Istotne jest to, ze badania wolnego płodowego DNA NIFTY pro mogą wykryć aż 94 różne choroby genetyczne.

cffDNA a badanie NIFTY – dlaczego to powiązanie jest takie istotne?

Powiązanie cddDNA i badania NIFTY jest niezwykle istotne. To badanie pozwala przeanalizować wolne płodowe DNA, czyli cffDNA pod kierunkiem 94 chorób, czyli:

  • trisomie 21, trisomie 18, 13 i 9, 16 oraz 22 chromosomu,
  • 84 mikrodelecje i mikroduplikacje,
  • nieprawidłowości związane z liczbą chromosomów płci.

Dodatkowo, zgodnie z życzeniem rodziców można podać im płeć dziecka.

Testy NIPT a badania wolnego płodowego DNA – co je wyróżnia?

Testy NIPT są nieinwazyjnymi prenatalnymi badaniami genetycznymi, które wykorzystują metodę analizy wolnego płodowego DNA. Wyróżnia je również to, że można je przeprowadzić już po 10. tygodniu ciąży. Dodatkowo są one w pełni bezpieczne i cechują się wysoką czułością.

Co rodzice sądzą o testach NIPT?

Zgodnie z opinii rodziców wynika, iż nie żałują oni, że zdecydowali się wcześniej na którykolwiek test NIPT. Dzięki temu odzyskali oni spokój, ponieważ nie musieli czekać w niepewności całą ciążę na wyniki badań dziecka. Przyszli rodzice cenią te badania przede wszystkim za bezpieczeństwo wykonania.

Oceń

Data publikacji: 26/05/2021, Data aktualizacji: 29/06/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *