Trądzik w ciąży – jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić?

trądzik w ciąży

Trądzik w ciąży może być dokuczliwą przypadłością, która wynika ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. U części kobiet znika wraz z urodzeniem dziecka, a innym towarzyszy jeszcze podczas karmienia piersią. Jakie przyczyny ma trądzik w ciąży i jak go leczyć? Jakie lekarstwa są bezpieczne? Na pytania te odpowiadamy poniżej.

Spis treści:

Trądzik w ciąży – jakie są jego przyczyny?
Trądzik w ciąży – jak pielęgnować skórę?
Jak leczyć trądzik w ciąży?
Jakich leków nie wolno stosować na trądzik w ciąży?

Trądzik w ciąży – jakie są jego przyczyny?

Trądzik w ciąży wynika ze zmian hormonalnych, metabolicznych i immunologicznych. Podczas ciąży w organizmie kobiety wzrasta poziom progesteronu i androgenów. Wpływa to na pobudzenie gruczołów łojowych oraz zwiększenie wydzielania sebum. Następuje zablokowanie ujścia gruczołów, co doprowadza do rozwoju bakterii i w efekcie pojawia się trądzik.

Trądzik w ciąży, jeśli się pojawia, to najczęściej występuje na twarzy i plecach. Dotyczy przeważnie pierwszego trymestru ciąży. W drugim i trzecim trymestrze znaczna część kobiet zauważa poprawę stanu cery. Jednak zdarza się i tak, że trądzik nie znika nawet po urodzeniu dziecka, a utrzymuje się podczas karmienia piersią. Ma to związek z prolaktyną, która jest również odpowiedzialna za wzrost gruczołów piersiowych i regulacje produkcji mleka.

Na stan skóry ma również wpływ stres i nieprawidłowe odżywianie. Kobiety w ciąży powinny unikać m.in. ostrych potraw i czekolady, gdyż mogą powodować niechciane wypryski.

Do tej pory istnieje przekonanie, że stan skóry determinuje płeć dziecka. Gdy kobietę w ciąży dotyka trądzik to znak, że urodzi się dziewczynka. Natomiast, gdy kobieta ma piękną, gładką skórę świadczy to o chłopcu. Jednak na tę chwilę brak jest jakichkolwiek dowodów naukowych, które potwierdzałyby te hipotezy.

Trądzik w ciąży – jak pielęgnować skórę?

Kobiety, które mają trądzik w ciąży, muszą stosować delikatne formy pielęgnacji skóry. Należy myć i oczyszczać twarz łagodnym produktem. W używanych kosmetykach nie powinien znajdować się retinol oraz retinoidy, alkohol i woda utleniona. Najlepiej używać produktów, które zawierają informacje, czy są odpowiednie dla kobiet w ciąży.

Skóra trądzikowa wymaga również odpowiedniego nawilżenia. Ewentualne zabiegi z użyciem kwasów muszą być wykonywane pod okiem kosmetologa lub dermatologa.

Elementem pielęgnacji skóry jest także dokładny demakijaż. Resztki kosmetyków pozostałe na twarzy dodatkowo zamykają ujścia gruczołów i nasilają pojawianie się wyprysków.

Jak leczyć trądzik w ciąży?

Trądzik w ciąży może być leczony miejscowo poprzez kwas azelainowy 15% i 20%, nadtlenek benzoilu 2,5% – 5% (unikać stosowania na duże powierzchnie), kwas salicylowy do 2% (jedynie na małe powierzchnie, gdyż może przenikać do łożyska). Dopuszczalne są miejscowe antybiotyki, takie jak erytromycyna, azytromycyna, metronizadol. Należy je łączyć z nadtlenkiem benzoilu w celu ograniczenia lekooporności.

Na trądzik w ciąży stosuje się leczenie systemowe oparte na penicylinie, erytromycynie, klindamacynie, cefaloposporynie, cynku. Udowodniono, że doustne sole cynku wykazują skuteczność w leczeniu łagodnych do umiarkowanych przypadków trądziku pospolitego. Za bezpieczną dawkę uznaje się 75 mg/dobę.

Jakich leków nie wolno stosować na trądzik w ciąży?

Leczenie trądziku w ciąży jest utrudnione przez to, że nie wszystkie leki mogą być stosowane. Wiele z nich zawiera pochodne witaminy A, które są teratogenne dla rozwijającego się dziecka. Efektem tego mogą być poważne zaburzenia w rozwoju. Ponadto przenikają do mleka kobiecego, przez co są zakazane, gdy kobieta karmi piersią.

Trądziku w ciąży nie można również leczyć tetracyklinami i ich pochodnymi, zwłaszcza po 14 tygodniu. Poza tym spironolakton i isotretynoina wykazują niebezpieczne właściwości dla płodu, m.in. takie jak samoistne poronienia, wrodzone wady w rozwoju, w tym również wady ośrodkowego układu nerwowego.

Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Oceń

Data publikacji: 28/05/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *