Zmiany w prawie dotyczące ciężarnych. Sprawdź co przewiduje dla Ciebie nowelizacja ustawy

Zmiany w prawie dotyczące ciężarnych

BLOG badaniaprenatalne.pl

W 2016 roku zaszły spore zmiany w prawie dotyczące ciężarnych i kobiet karmiących. Wprowadzono nowelizację w Kodeksie Pracy dotyczącą zmian w sposobie przydzielania pracy kobietom w ciąży i karmiącym matkom. Jednocześnie obniżono nam standardy opieki okołoporodowej, tzn. przestały być w randze rozporządzenia, a zatem – prawa stały się zależne od „dobrej woli” personelu szpitala.

2016 rok to także ograniczenie nam dostępu do wiedzy na temat prokreacji, czyli m.in. tego jak i kiedy bezpiecznie zajść w ciążę.

Nowelizacja Kodeksu Pracy, czyli będzie nam się pracowało lepiej

Zmiany wniesione przez Ministerstwo wynikały z zastrzeżeń Komisji Europejskiej, wg której, dotychczasowa treść zapisu była dyskryminująca. Mówiła bowiem o wszystkich kobietach, a nie tylko o tych w ciąży i karmiących piersią.

W poprawionym rozporządzeniu Ministra są jasno wyszczególnione czynności trudne i uciążliwe, których pracodawca nie może nam zlecać gdy jesteśmy w ciąży, lub gdy karmimy. Zadania tego typu mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka lub kobiety, przebieg ciąży lub karmienie piersią. Wśród prac szkodliwych lub trudnych wymieniono:

  • te związane z przenoszeniem ciężarów i wykonywane w szkodliwych warunkach;
  • wykonywanie czynności w pozycji wymuszonej;
  • wykonywanie prac w pozycji stojącej łącznie ponad 3 godziny w czasie zmiany roboczej. Jednocześnie czas spędzony w pozycji stojącej, nie może być jednorazowo dłuższy niż 15 minut. Później, kobiecie przysługuje 15 minutowa przerwa;
  • przenoszenie ciężarów pod górę;
  • te, które polegają na przetaczaniu przedmiotów okrągłych, oraz które zmuszają do pchania lub ciągnięcia przedmiotów ciężkich;
  • przenoszenie materiałów ciekłych, które są gorące, żrące lub są szkodliwe dla zdrowia;
  • przewożenie ciężarów na taczkach i wózkach poruszanych ręcznie.

Zmiany w prawie dotyczące ciężarnych, obejmują także pracodawców

Zmiany w Kodeksie Pracy wpływają też bezpośrednio na działania pracodawców. Są oni bowiem zobowiązani do tego, aby zagwarantować kobiecie w ciąży lub tej karmiącej, odpowiednie warunki pracy.

To znaczy, że jeśli dotychczasowe stanowisko zajmowane przez kobietę, nie pozwala jej na kontynuowanie pracy, gdyż narusza zasady nowelizacji, pracodawca jest zobowiązany do przeniesienia jej na inne stanowisko. Jednocześnie to nowe stanowisko musi zapewnić karmiącej matce warunki w tym szczególnym okresie. Jeśli jednak pracodawca nie ma takiej możliwości, żeby zmienić stanowisko pracy, powinien ją zwolnić z obowiązku wykonywania pracy w tym okresie.

Usunięcie standardów opieki okołoporodowej to powrót do najgorszych praktyk

W poprzednim roku Ministerstwo Zdrowia zdecydowało także o wycofaniu standardów opieki okołoporodowej z rangi rozporządzenia, a to oznacza że przestaną być prawne. W takiej sytuacji to, czy będą przestrzegane, będzie zależało od „dobrej woli” ordynatora. Dlaczego te standardy są tak ważne? Ponieważ mówią, że w przypadku porodu fizjologicznego, to od nas – rodzących w dużej mierze zależy jego przebieg. Dzięki standardom mamy (tylko do sierpnia 2018 roku) wpływ na:

  • wybór położnej
  • wybór miejsca porodu – w domu, szpitalu, wannie…
  • wybór dogodnej dla nas pozycji rodzenia
  • to czy będą rozcinać nam krocze
  • czy będą podawać nam oksytocynę

Dodatkowo standardy zapewniają nam nieprzerwany kontakt z dzieckiem tuż po jego narodzinach, możliwość towarzyszenia nam przy porodzie osoby bliskiej, picia wody… Od połowy przyszłego roku będziemy zdane na „dobrą wolę” ordynatora w wymienionych kwestiach. W przypadku złamania którejś z zasad, nie będziemy miały możliwości odwołania się, gdyż nie będzie prawa, które chroni rodzącą i gwarantuje jej taką opiekę.

Zobacz też: Poród naturalny

Kiedy i jak mam zaplanować zdrową ciążę?

O tym jak ważna jest edukacja seksualna nie trzeba nikogo przekonywać. Dzięki znajomości swojego organizmu oraz organizmu płci przeciwnej wiemy, czego możemy się spodziewać, jak uniknąć problemów związanych z np. nieplanowaną ciążą, szczególnie w bardzo młodym wieku czy chorobami przenoszonymi droga płciową.

Niestety w nadchodzących latach ta wiedza będzie jeszcze bardziej ograniczana. Może to oznaczać wzrost nieplanowanych ciąż, ciąż wśród nastolatek oraz wzrost zachorowań np. na kiłę i AIDS oraz zakażeń HIV.

Każda z nas chce, aby ciąża, w którą zajdzie była zaplanowana, zdrowa i bezpieczna. Zmiany w prawie dotyczące ciężarnych, które zafundowano nam w ostatnim czasie niestety utrudnią nam to. Dlatego tym ważniejsze staje się nasza własna profilaktyka zdrowia oraz edukacja. W ramach profilaktyki warto sprawdzić, jakie badania przed ciążą warto wykonać oraz które podstawowe badania w ciąży powinnaś wykonać.

Przeczytaj też: Wiek matki a ryzyko chorób dziecka

Dominika


 

Oceń

Data publikacji: 01/02/2017, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *