Badanie krwi WR (odczyn Wassermanna) w ciąży

Badanie krwi WR w ciąży

Badanie WR – czyli odczyn Wassermanna – pozwala wykryć w ciąży przeciwciała bakterii kiły. Ta choroba weneryczna może być bardzo niebezpieczna dla dziecka, ponieważ istnieje ryzyko przeniesienia jej na noworodka przy porodzie. Nieleczona kiła w ciąży może również powodować m.in. poronienia. Po jej wykryciu konieczne jest leczenie przez całą ciążę.

Na czym polega badanie WR w ciąży?
Kiedy wykonać badanie WR w ciąży?
O czym informuje wynik badania WR?
Jak się przygotować do badania odczynu Wassermanna?
Ile kosztuje badanie WR?
Jaki jest czas oczekiwania na wynik badania odczynu Wassermanna?

test nifty pro

REKLAMA

Badanie krwi WR w ciąży – na czym polega?

Badania WR w ciąży pozwala zapobiec kile wrodzonej – chorobie, która może wywołać u dziecka nieuleczalne zmiany, w tym między innymi w układzie nerwowym, układzie ruchu oraz układzie krążenia. Jest to badanie serologiczne, które umożliwia wykrycie w surowicy krwi przeciwciał skierowanych przeciwko bakterii, która powoduje kiłę – krętkowi blademu (łac. Treponema pallidum) . Badanie krwi WR w ciąży polega na pobraniu krwi z żyły odłokciowej, a następnie analizie jej w laboratorium. Jest więc szybkie, łatwo dostępne i komfortowe – nie wymaga specjalnych przygotowań czy długiej nieobecności, np. w pracy.

Kiedy wykonać badanie WR w ciąży?

Badanie WR w ciąży to badanie obowiązkowe, które należy wykonać w ciąży 2 razy – jeśli wynik pierwszego testu był prawidłowy. Test ten należy przejść w 9-10. oraz 33-37 tygodniu ciąży. Najczęściej wynik drugiego badania powinno się mieć ze sobą w czasie porodu, by lekarz wiedział, że kobieta nie jest zakażona, a tym samym choroba nie będzie zagrożeniem dla dziecka. Badanie WR wykonuje się także profilaktycznie w kierunku rozpoznania kiły, gdy zaobserwowano niepokojące objawy oraz w trakcie leczenia choroby przenoszonej drogą płciową w celu oceny skuteczności terapii.

Badanie krwi WR w ciąży – o czym informuje wynik badania WR?

Wynik ujemny (brak przeciwciał) pozwala wykluczyć kiłę, nie oznacza jednak, że do zakażenia nie może dojść w późniejszym okresie. Jeśli są one obecne, konieczna jest jednak dalsza diagnostyka. Przy pozytywnym wyniku (przeciwciała zostają wykryte), lekarz kieruje na kolejne testy, które umożliwiają sprawdzenie, czy kobieta choruje na kiłę. Wynik fałszywie dodatni może się bowiem zdarzyć także przy innych chorobach, np. przy zespole antyfosfolipidowym lub podczas chorób wątroby. Fałszywie dodatki wynik może wystąpić także po szczepieniu lub u osób starszych. Jeśli kolejne testy wykażą kiłę, konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia.

Nieleczona kiła może być bowiem niebezpieczna nie tylko dla matki, ale przede wszystkim dla dziecka. Nie tylko może ono zakazić się podczas porodu, ale choroba zwiększa również ryzyko poronienia, przedwczesnego zakończenia ciąży czy nawet śmierci noworodka. Szybkie wykrycie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia jest szansą na zdrowe dziecko. Kobieta powinna być pod stałą kontrolą lekarza i od 4. miesiąca ciąży przyjmować odpowiednie leki, które zminimalizują ryzyko przeniesienia kiły na płód.

UWAGA: W przypadku, gdy badanie WR dało pozytywny wynik i istnieje podejrzenie zakażenia, badaniu powinien poddać się także partner.

Jak się przygotować do badania odczynu Wassermanna?

Badanie odczynu Wassermanna nie wymaga specjalnych przygotowań. Przed przystąpieniem do badania nie trzeba być na czczo ani niczego zgłaszać. Badanie WR nie wiąże się też z żadnymi powikłaniami dla pacjentki, wiąże się jedynie z dyskomfortem wynikającym z konieczności wbicia igły i pobrania próbki. Po badaniu należy ucisnąć miejsce wkłucia igły otrzymanym od pielęgniarki wacikiem. W miejscu pobrania może się pojawić niewielki siniak, który po kilku dniach zniknie samoistnie.

Ile kosztuje badanie odczynu Wassermanna (badanie WR)?

Cena badania odczynu Wassermanna jest całkowicie przystępna. Koszt wykonania badania prywatnie wynosi około 7 – 10 złotych. W przypadku niektórych placówek do ceny badania doliczana jest dodatkowo niewielka opłata za pobranie krwi.

Badanie odczynu Wassermanna – czas oczekiwania na wynik

W przypadku większości laboratoriów, w których jest wykonywana serodiagnostyka krwi, czas oczekiwania na wynik badania odczynu Wassermanna wynosi 1 dzień roboczy. 

 

Autor: www.badaniaprenatalne.pl, Aktualizacja: 26 sierpnia 2019 r.

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

4.7/5 - (7 głosów / głosy)

Data publikacji: 26/08/2019, Data aktualizacji: 29/04/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *