Badanie mammograficzne stanowi podstawowy element profilaktyki raka piersi w naszym kraju. Na rozwój tego typu nowotworów narażone są szczególnie panie po 50. roku życia oraz te które mają już za sobą menopauzę. Każdego roku odnotowuje się kilkanaście tysięcy nowych przypadków raka piersi. Aby kobieta miała szanse na wyleczenie nowotwór musi zostać wykryty jak najwcześniej, najlepiej jeszcze wtedy, gdy guz jest niewyczuwalny, lub gdy jego wielkość nie przekracza 1-2 cm.
Niestety wraz z zaawansowaniem choroby szanse na wyleczenie takiej pacjentki diametralnie spadają. Warto więc zachęcać wszystkie kobiety do profilaktycznej mammografii.
Pacjentka, która skończyła 40 lat powinna wykonywać mammografię co 2 lata, w razie obciążeń rodzinnych może to robić częściej. Po ukończeniu 50 lat pacjentka powinna już wykonywać takie badanie raz w roku. Młodsze kobiety mogą samodzielnie badać swoje piersi już od 20 roku życia, najlepiej raz w miesiącu. Gdy podczas takiego samobadania wyczują jakąś nieprawidłowość, powinny wówczas niezwłocznie udać się do chirurga – onkologa.
Mammografia jest badaniem radiologicznym, które polega na wykonaniu zdjęć rentgenowskich gruczołu piersiowego kobiety. Nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Badanie odbywa się w pozycji stojącej. Radiolog umieszcza pierś pacjentki na podstawce mammografu, a następnie przyciska specjalnym, wykonanym z plastiku ruchomym elementem, przypominającym płytkę.
Dzięki takiemu „spłaszczeniu” piersi lekarzowi łatwiej jest zobaczyć w jej wnętrzu ewentualne nieprawidłowości. Po kilkunastu minutach radiolog otrzymuje pierwsze zdjęcia z mammografu, które w dalszej kolejności zostają dokładnie opisane przez specjalistę. Mammografia nie należy do badań przyjemnych, u kobiet o wrażliwych piersiach może nawet wywołać ból. Potrafi jednak wykryć nowotwór już w bardzo wczesnym stadium rozwoju, przez co może nawet uratować życie. Czy nie warto się więc poświęcić?
Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi adresowany jest do kobiet między 50. a 69. rokiem życia, które przez ostatnie 2 lata nie wykonywały u siebie mammografii oraz kobiet, które w ramach programu uzyskały wskazanie do powtórnego wykonania mammografii po 12 miesiącach od pierwszej.
Aby skorzystać z programu wystarczy, że kobieta mieści się w wymaganej grupie wiekowej i posiada ubezpieczenie zdrowotne z NFZu. Skierowanie nie jest w tym przypadku wymagane. Bezpłatną mammografię można wykonać w wielu placówkach medycznych na terenie Polski. Wszystkie muszą mieć jednak podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na prowadzenie programu. Panie, które np. ze względu na wiek nie mogą być jego uczestniczkami, mają możliwość wykonania takiego badania w ramach podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego i po okazaniu skierowania od specjalisty.
Program wczesnego wykrywania raka piersi obejmuje przede wszystkim mammografię. Gdy ta wykaże coś niepokojącego pacjentkę kieruję się na dalsze badania, w tym mammografię uzupełniającą, USG piersi i biopsję cienko – lub gruboigłową – wszystko to oczywiście w ramach tego samego programu.
Więcej informacji o bezpłatnym badaniu mammograficznym w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi dostępnych jest na stronie www.rakszyjki.org
Data publikacji: 11/08/2015, Data aktualizacji: 10/11/2021
Dodaj komentarz