Badanie USG 4D a ocena rozwoju płodu – Badaniaprenatalne.pl

Badanie USG 4D a ocena rozwoju płodu

USG 4D

Ponieważ obrazowanie 4D (USG 4D) jest stosowane od niedawna, nasza wiedza o jego przydatności dopiero się kształtuje. Dzięki obrazowaniu 4D ustalono kolejność pojawiania się poszczególnych umiejętności ruchowych płodu, na przykład wiadomo, że zdolność przeciwstawiania kciuka pojawia się wcześniej, niż zdolność zginania pozostałych palców dłoni.

USG 4D jest bardzo przydatne

Po urodzeniu dziecka bardzo ważną informacją, określającą prawidłowość rozwoju niemowlęcia i pozwalającą przewidywać jego rozwój w przyszłości, jest określenie wieku, w którym powinno ono już się obracać z brzucha na plecy, siadać, robić pierwsze kroki i osiągać inne nowe umiejętności ruchowe. Podobnie przed urodzeniem, rodzaje aktywności ruchowej płodu zmieniają się i rozwijają, stając się coraz bogatsze.

Ich obserwacja w obrazie 4D jest łatwiejsza niż w dwuwymiarowym i wprowadzenie tej nowej techniki obrazowania budzi nadzieje na lepszą ocenę funkcji mózgu i przewidywanie rozwoju płodu. Zaczynamy poznawać zależności pomiędzy wzorcami ruchowymi płodu a chorobami układu nerwowego. Coraz więcej badań poświęca się ocenie zachowania płodu we wnętrzu ciała matki, jego stanom emocjonalnym.

Zobacz też: Badanie 4D a USG genetyczne

USG 4D – co jeszcze można dzięki niemu sprawdzić?

Dzięki obrazowaniu 4D wiemy, że w trzecim trymestrze płód potrafi się uśmiechać. Ciągle jednak możemy się tylko domyślać, co może oznaczać uwidocznienie uśmiechu płodu, lub innych wyrazów twarzy. Być może dzięki trójwymiarowemu badaniu USG w czasie rzeczywistym okaże się, że poprzez swoje zachowanie i wyraz twarzy płód daje nam do zrozumienia, jak się czuje, podobnie jak się to dzieje po urodzeniu, kiedy matka patrzy na buzię i ruchy dziecka.

Dzięki badaniu 3D można zarejestrować obraz przestrzenny całego płodu i w dowolnym momencie, na aparacie USG albo na zewnętrznym komputerze wrócić do badania, ocenić dowolny przekrój, nawet taki, którego nie oglądano podczas pierwotnego badania i dokonać nowych pomiarów i analiz, ułatwiających właściwą diagnozę.

Informacja pochodzi ze strony Dr n. med. Lecha Dudarewicza


Dr n. med. Lech Dudarewicz, Specjalista ginekolog-położnik

Lech Dudarewicz

Zajmuje się diagnostyką prenatalną od 1994 roku. W latach 1994-2002 pracował w Poradni Genetycznej AM w Łodzi, od grudnia 2002 w Zakładzie Genetyki Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.W latach 2000-2001 staż naukowy w Laboratorium Medycyny Prenatalnej i Klinice Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Kantonalnego w Bazylei w Szwajcarii. Posiada certyfikat Fundacji Medycyny Płodowej z Londynu, uprawniający do oceny ryzyka aneuploidii u płodu.

Kontakt: ul. Kamińskiego 31, 90-219 Łódź, lechdudarewicz@wp.pl, dudarew@yahoo.com, Tel. 0-603 166 978, www.usg-3d.pl


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 20/06/2015, Data aktualizacji: 31/10/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *