Temperatura u niemowlaka powinna mieścić się w przedziale od 36 do 37 stopni Celsjusza. Nie jest ona jednakowa w ciągu całego dnia. Rano twoja pociecha ma zazwyczaj najniższą temperaturę zaś wieczorem wyższą. Generalnie uważa się, że stwierdzenie u niemowlaka temperatury powyżej 38 stopni świadczy, iż ma on gorączkę.
W różnych sytuacjach temperatura u niemowlaka może być podwyższona pomimo, że dziecko jest całkowicie zdrowe np. wieczorem lub po długim płaczu maluch ma podwyższoną temperaturę.
W zależności od tego jaki sposób pomiaru temperatury u niemowląt wybierzemy jej wartość może się nieznacznie różnić. Można ją mierzyć pod pachą, w ustach oraz w odbycie. Ten ostatni sposób zalecany jest szczególnie u niemowlaków ze względu na jego łatwość oraz dokładność ( zaleca się wówczas stosowanie termometru elektronicznego).
Wartość temperatury u niemowlaka mierzonej w odbycie może się różnić od faktycznej temperatury ciała dziecka o 0.5 stopnia Celsjusza, zaś mieszona w ustach o 0.3 stopnia Celsjusza.
Patrzysz na swojego malucha i zastanawiasz się „Czy nie ma on przypadkiem gorączki ?”. Dotknij jego główki – podstawowym objawem podwyższonej temperatury jest ciepła skóra , wyczuwalne jest to zwłaszcza na głowie noworodka. Skóra na nogach dziecka, które ma gorączkę może być zimna i wilgotna, zaś na jego twarzy często zaobserwować można rumieńce. Dodatkowym sygnałem , iż w organizmie malucha dzieje się coś niepokojącego jest przyspieszony oddech.
U niemowlaków może wystąpić także biegunka a przy wysokiej gorączki nawet drgawki. Jeśli dziecko ma podwyższoną temperaturę zmienia się jego usposobienie. Jeszcze kilka chwil temu nie mogłaś oderwać go od zabawek a teraz jest apatyczne, marudne i nie interesuje go nic co się dzieje wokół niego. To ewidentny sygnał, iż powinnaś skontrolować temperaturę u swojego niemowlaka.
Przeczytaj też: Dlaczego niektóre dzieci wolno rosną i słabo przybierają na wadze?
Choroba dziecka to trudny moment szczególnie dla nowych, nie mających jeszcze doświadczenia rodziców. Jeśli zauważysz u swojego dziecka gorączkę nie panikuj! Świadczy to bowiem o tym, że jego organizm walczy z chorobą. Pamiętaj, że obniżenie temperatury z pomocą leków farmakologicznych nie rozwiązuje problemu.
Choroba bowiem nadal będzie się rozwijać a temperatura u powróci jak tylko leki przestaną działać. Weź jednak pod uwagę, że długotrwała gorączka źle wpływa na organizm niemowlaka. Obniżenie gorączki powinno być środkiem stosowanym okazjonalnie. Zawsze powinnaś się wtedy skontaktować z lekarzem, który zdiagnozuje źródło podwyższonej temperatury u twojej pociechy i zaleci zastosowanie odpowiedniego leczenia.
Zobacz: Objawy nietolerancji glutenu
Wysoka gorączka jest czymś bardzo niepokojącym. Jeśli przekroczy 40 stopni Celsjusza i nie obniża się pomimo zastosowanych leków farmakologicznych to nie ma na co czekać bez pomocy specjalisty się nie obędzie. Jeśli zauważysz u dziecka drgawki bądź silne bóle czy też w momencie kiedy okaże się , że dziecko nie może przechylić główki do tyłu to również powinnaś niezwłocznie wezwać lekarza. Takie objawy są już bardzo niepokojące.
Zajrzyj na ZdrowoKolorowo.pl – Bo zdrowie dziecka jest najważniejsze
Autor: www.badaniaprenatalne.pl
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 11/06/2015, Data aktualizacji: 23/11/2021
mamy, które karmią powinny zakupić lewoskrętną witaminę c najlepiej w proszku i pic ja litrami. nadmiar będzie w mleku, a resztę wysiusiacie. wzmacnia ona system odpornościowy obojga, nie powoduje przy tym skutków ubocznych, jak np paracetamol i ibuprofen (powodujące osłabienie synaps czy uszkodzenia żołądka)..
Co za brednie! Nie ma czegoś takiego jak lewoskrętna witamina C. Witamina C jest prawoskrętna i lewostronna. Wszystkie preparaty z witaminą C dostępne na rynku w UE zawierają właśnie taką formę witaminy C – jest to regulowane przepisami prawnymi. Ponadto nadmiar witaminy C wbrew pozorom może być szkodliwy dla nerek.
Niektórym osobom witamina C może szkodzić. Polecamy też lekturę artykułu https://badaniaprenatalne.pl/zdrowie/witamina-c-szkodzi/
Mój synek ostatnio miał goraczkę ponad 39 stopni. Paracetamol nie pomógł i już się bałam, że skończy się szpitalem, ale podałam mu jeszcze ibufen w syropie i po tym goraczka spadła. Okazało się, że miał klasyczna trzydniówkę i ibufen okazał się niezastapiony