Laparoskopia – co to za zabieg? Jakie są wskazania do zastosowania diagnostycznej laparoskopii?

laparoskopia

Laparoskopia to zabieg, który stosuje się w leczeniu między innymi takich przypadłości jak refluks czy przepuklina. Laparoskopia odgrywa bardzo ważną rolę także w ginekologii – zabiegi laparoskopowe stosuje się coraz częściej w diagnostyce niepłodności oraz w leczeniu endometriozy. Jakie korzyści daje laparoskopia? Ile kosztuje taki zabieg? W niniejszym artykule odpowiadamy na te pytania!

Spis treści:

  1. Laparoskopia – co to za zabieg?
  2. Laparoskopia – jakie są wskazania do zastosowania diagnostycznej laparoskopii?
  3. Laparoskopia – korzyści dla pacjenta
  4. Leczenie endometriozy a laparoskopia
  5. Ile kosztuje zabieg laparoskopii?
  6. Laparoskop – teleskop i kamera
  7. Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania laparoskopii?

Laparoskopia – co to za zabieg?

Laparoskopia, inaczej wziernikowanie jamy otrzewnej, to zabieg polegający na wprowadzeniu do jamy brzusznej pacjenta specjalistycznego narzędzia optycznego, tzw. laparoskopu. To urządzenie składające się z teleskopu, niewielkiej kamery oraz światłowodu.

Aby możliwa była obserwacja narządów, konieczne jest wytworzenie i utworzenie odmy otrzewnej. W tym celu do jamy brzusznej wprowadza się także insuflator – urządzenie medyczne, które wpompowuje do jamy brzusznej gaz (dwutlenek węgla, azot, podtlenek azotu lub tlen) i utrzymuje jego stałe ciśnienie na czas trwania zabiegu. Obraz pozyskany z kamery laparoskopowej jest przekazywany na ekran połączonego z laparoskopem monitora, a następnie interpretowany (w czasie rzeczywistym) przez lekarza, który wykonuje zabieg.

Laparoskopia – jakie są wskazania do zastosowania diagnostycznej laparoskopii?

Wskazania do wykonania laparoskopii to między innymi [1]

  • ostry ból brzucha nieznanego pochodzenia,
  • podejrzenie ciąży pozamacicznej,
  • podejrzenie endometriozy,
  • podejrzenie niepłodności,
  • rozpoznanie choroby nowotworowej,
  • urazy brzucha.

Zabieg laparoskopowy wykonuje się w celu obserwacji otoczenia jamy brzusznej i zidentyfikowania patologicznych zmian w obrębie narządów oraz tkanek.

Poza diagnostyką laparoskopia pozwala także na precyzyjne wykonanie zabiegów operacyjnych w jamie brzusznej, dzięki metodom laparoskopowym możliwe jest także bezpieczne pobranie materiału do badań histopatologicznych.

Laparoskopia – korzyści dla pacjenta

Nowoczesne zabiegi laparoskopowe dają możliwość nie tylko precyzyjnego zidentyfikowania chorych tkanek, ale także ich bezpiecznego usunięcia, z jak najmniejszym ryzykiem powikłań dla pacjentki. Dzięki laparoskopii można znacznie zmniejszyć ryzyko zrostów pooperacyjnych, pacjentka może liczyć także na szybszą rekonwalescencję [2]. Czytaj więcej: Endometrioza

Leczenie endometriozy a laparoskopia

Laparoskopia to obecnie złoty standard w leczeniu endometriozy. Laparoskopowo można zdiagnozować oraz usunąć zarówno łagodną endometriozę, jak i zaawansowaną postać choroby.

Laparoskopia – ile kosztuje zabieg?

Cena ginekologicznego zabiegu laparoskopowego może się wahać od około 6 do nawet 16 – 19 tysięcy złotych. Do najtańszych zabiegów należy laparoskopia diagnostyczna (np. stosowana w diagnostyce niepłodności). Najdroższy możliwy do wykonania zabieg to laparoskopia z usunięciem endometriozy głęboko naciekającej.

Laparoskop – teleskop i kamera

Laparoskopię wykonuje się przy użyciu laparoskopu, czyli instrumentu chirurgicznego w postaci specjalnej rurki. Składa się on z teleskopu, małej kamery i źródła światła. Teleskop posiada dość skomplikowany układ soczewek oraz dwa kanały optyczne umożliwiające oświetlenie i obrazowanie pola operacyjnego. Dzięki temu obraz z jamy brzusznej pacjenta zostaje uchwycony przez kamerę, która przekazuje go do monitora obserwowanego przez chirurga. Laparoskopy mogą mieć zakończenie proste lub skośne. Najczęściej stosowane są te o wielkości 5 i 10 mm, dające widoczność pola operacyjnego do 45°. Poza laparoskopem do wykonania zabiegu są także konieczne trokar i insuflator. Trokar ma kształt rury zakończonej ostrym grotem. Przez jego kanał wprowadza się do jamy brzusznej narzędzia operacyjne. Posiada także zastawkę zapobiegającą ucieczce gazu podawanego do jamy brzusznej. Insuflator to narzędzie niezbędne do wytworzenia i utrzymania w jamie brzusznej odmy otrzewnowej poprzez właściwe podanie gazu. Do wytworzenia odmy otrzewnowej są też niezbędne specjalne igły – igły Veresa, które mają tępe końcówki, aby nie uszkodzić narządów jamy brzusznej po przebiciu się do jamy otrzewnej. Insuflator jest połączony z igłą Veresa gumowym wężem.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania laparoskopii?

Niestety zabiegu laparoskopowego nie można wykonać u wszystkich. Głównym przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia jest ostry zespół wieńcowy u pacjenta, czyli zawał serca. Zabiegu nie można także wykonać u pacjenta, który nie jest stabilny krążeniowo i oddechowo (np. ciężka postać astmy czy przewlekłe zapalenie oskrzeli) lub ma zaburzenia krzepnięcia krwi. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami są również wstrząs hipowolemiczny, masywne krwawienie i rozdęcie jelit. Innym, choć względnym przeciwwskazaniem, są: rozlane zapalenie otrzewnej, zakażenia w obrębie jamy brzusznej, przepuklina przeponowa i przepuklina w ścianie jamy brzuszne, marskość wątroby i nadciśnienie wrotne oraz wcześniej przebyte operacje (ze względu na duże ryzyko zrostów). Zabiegu laparoskopii nie wykonuje się też zwykle u kobiet w ciąży i osób w podeszłym wieku. W przypadku przeciwwskazań względnych ostateczną decyzją podejmuje lekarz chirurg.

Przeciwwskazania są powiązane z powikłaniami po zabiegu laparoskopowym, które, choć nie zdarzają się tak często jak po operacjach metodą klasyczną, to dla pacjentów z opisanej grupy ryzyka mogą być zbyt brzemienne w skutkach. Do najczęstszych powikłań po laparoskopii należy odma podskórna, która powstaje na skutek niezamierzonej podaży gazu służącego do wytworzenia odmy otrzewnej. Czasami, choć rzadziej, zdarza się też, że po zabiegu dochodzi u pacjenta do wystąpienia odmy opłucnowej czy osierdziowej. Możliwe jest też krwawienie z powłok brzusznych lub infekcje. Niewielkim ryzykiem jest również uszkodzenie innych, nieoperowanych narządów jamy brzusznej, takich jak jelito, naczynia krwionośne czy pęcherz moczowy. W przypadku wodobrzusza po zabiegu laparoskopii może wystąpić krótkotrwały wyciek z miejsc cięć operacyjnych.

 


Źródła:

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Laparoskopia
[2] https://szpital.medfemina.pl/dlaczego-endometrioze-nalezy-usuwac-laparoskopowo/

Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: 123rf.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 20/04/2021, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *