Kariotyp to zestaw chromosomów, indywidualny i stanowiący o odmiennych cechach poszczególnych osób. W kariotypie można wyróżnić chromosomy, które są takie same w przypadku każdej płci (autosomy) oraz chromosomy typowe dla danej płci (allosomy). 22 pary autosomów i jedna para allosomów składają się na właściwy kariotyp każdego człowieka. Graficznym odzwierciedleniem układu chromosomów organizmu jest idiogram, dzięki któremu łatwo ustalić nieprawidłowości, będące przyczyną problemów danego pacjenta.
Ile kosztuje badanie kariotypu?
Kiedy zrobić badanie kariotypu?
Na czym polega badanie kariotypu?
Gdzie wykonać badanie kariotypu?
Kiedy niezbędne staje się wykonanie badania, można skorzystać z refundacji w ramach funduszu zdrowia. Niestety, aby lekarz mógł wypisać skierowanie na bezpłatne badania , istotne jest, czy są wskazania, które uzasadniają jego przeprowadzenie. Jeśli lekarz uzna, że nie zachodzi taka konieczność, pozostaje możliwość skorzystania z oferty prywatnych placówek. Koszt wykonania badania wynosi od 400 do 500 złotych.
Istnieje wiele sytuacji, kiedy przeprowadzenie badania kariotypu jest niezbędne. Dotyczy to ciężarnych pacjentek, u których wykazano nieprawidłowości płodu lub te, które doświadczyły wcześniej poronienia lub urodziły martwe dziecko. Również mutacje genów u pozostałych członków rodziny powinny zachęcić do kontroli. Pary, które mają problem z poczęciem dziecka, mogą poznać w ten sposób przyczynę niepowodzenia.
Określenie kariotypu jest możliwe na podstawie pobranych próbek krwi. Czas oczekiwania na wynik wynosi do czterech tygodni, ponieważ wiąże się z wyhodowaniem komórek oraz określeniem prawidłowości chromosomów danej osoby.
W dzisiejszych czasach wiele placówek w Polsce wykonuje badania genetyczne. Pacjent może skorzystać z oferty prywatnych gabinetów, które w sposób profesjonalny przeprowadzą badanie i dokonają jego szerokiej analizy. Niestety koszt badania nie jest niski, jednak wystarczy wykonać je raz w życiu ponieważ układ genów nie ulega zmianie. Dostępne są również badania w placówkach finansowanych przez fundusz zdrowia. W tym przypadku niezbędne jest skierowanie.
Data publikacji: 26/04/2019, Data aktualizacji: 12/11/2021