USG genetyczne – co bada i na czym polega?

Co bada USG genetyczne, Jakie choroby wykrywa USG genetyczne, Jak wygląda USG genetyczne, Ile kosztuje USG genetyczne

USG genetyczne jest badaniem prenatalnym przesiewowym, które pozwala zobaczyć dziecko i sprawdzić jego budowę oraz ryzyko wystąpienia wad wrodzonych. Wykonuje się je między 11. a 14 tygodniem ciąży. Co jeszcze warto wiedzieć? Sprawdź!

Co bada USG genetyczne?
Jakie choroby wykrywa USG genetyczne?
Jak wygląda USG genetyczne?
Ile kosztuje USG genetyczne?

Co bada USG genetyczne?

Wykonując USG genetyczne, można sprawdzić, czy organy wewnętrzne dziecka (np. serce, żołądek, pęcherz moczowy, nerki) i jego części ciała (np. tułów, ręce, nogi, główka) zbudowane są prawidłowo. Co bada USG genetyczne i jakie parametry są sprawdzane w czasie tego badania? Są to przede wszystkim:

  • przezierność fałdu karkowego (NT) – odległość między skórą a tkanką podskórną w okolicach szyi (zbyt duża może wskazywać na obecność wady wrodzonej),
  • stan kości nosowej,
  • ruchy dziecka,
  • tempo akcji serca dziecka,
  • umiejscowienie i stan kosmówki,
  • odległość głowowo-siedzeniowa,
  • odległość dwuciemieniowa,
  • stan macicy,
  • przepływ krwi w żyłach.

Czasami na tym etapie możliwe jest tez wstępne określenie płci dziecka.

Jakie choroby wykrywa USG genetyczne?

Zatem jakie choroby wykrywa USG genetyczne? Tak naprawdę jego celem jest określenie ryzyka wystąpienia choroby (a nie jej rozpoznanie). Chodzi przede wszystkim o zespół Downa, zespół Turnera czy zespół Edwardsa. USG genetyczne pozwala też wskazać, czy u dziecka mogą być obecne np. rozszczep kręgosłupa, podniebienia czy wargi.

Jak wygląda USG genetyczne?

USG genetyczne to nieinwazyjne i bezpieczne badanie – zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka. Jak wygląda USG genetyczne? Najczęściej jest to USG wykonywane przez powłoki brzuszne. Wówczas brzuch ciężarnej i głowica aparatu są smarowane żelem. Później lekarz przesuwa głowicę, a na monitorze widoczny jest obraz. Takie badanie trwa kilkanaście-kilkadziesiąt minut i jest bezbolesne. Rzadziej USG wykonuje się przezpochwowo.

Ile kosztuje USG genetyczne?

Jeśli na USG genetyczne skieruje lekarz mający umowę z NFZ, to badanie jest bezpłatne. Ile kosztuje USG genetyczne wykonywane prywatnie? Wówczas należy liczyć się z kosztem rzędu 200-250 złotych.

Oceń

Data publikacji: 04/01/2019, Data aktualizacji: 31/10/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *