Homocysteina – badania, normy, przyczyny nadmiaru

homocysteina

Wysoka homocysteina jest jednym z czynników zwiększających ryzyko m.in. zakrzepicy czy udaru mózgu. Może też przyczyniać się do poronienia, ciąży pozamacicznej, stanu przedrzucawkowego w ciąży i innych powikłań. Jak wygląda badanie na homocysteinę i co warto wiedzieć?

Homocysteina – badanie

Badanie na homocysteinę jest zwykłym badaniem wykonywanym z krwi. Wystarczy zgłosić się na czczo do laboratorium analitycznego i oddać krew w żyły odłokciowej. Takie badanie wskazuje, czy homocysteina znajduje się w organizmie w prawidłowym poziomie, co jest istotne dla stanu zdrowia.

Homocysteina – normy

U zdrowych osób normy homocysteiny to 5-15 μmol/l. Co ważne, źródła naukowe wskazują, że: „Wykazano jednak, że już stężenia rzędu 10-13 μmol/l wywierają szkodliwe działanie na śródbłonek naczyń” [1]. Dla interpretacji wyniku mają znaczenie takie czynniki jak płeć, stan zdrowia, wiek czy choroby towarzyszące i stosowane leki.
Przykładem może być ciąża: w tym stanie homocysteina powinna maksymalnie wynosić od 5,6 μmol/l do 9,4 μmol/l (zależnie od badania) [2].

Homocysteina – skąd bierze się jej nadmiar?

W uproszczeniu homocysteina powstaje z metioniny. Metionina z kolei dostarczana jest do organizmu m.in. z białkiem zwierzęcym. Jeśli w jakimś momencie na szlaku przemian wystąpi jakaś nieprawidłowość lub gdy działają inne czynniki – homocysteiny jest w organizmie za dużo.
Nadmiar może wiązać się np. z wariantem genu MTHFR, niezdrowym trybem życia czy chorobami towarzyszącymi.

 

Źródło:
[1] D. Gąsiorowska, K. Korzeniowska, A. Jabłecka, Homocysteina, „Farmacja Współczesna” 2008, 1.
[2] J. Magnucki, J. Sikora, T. Machalski, L. Kobielska, R. Partyka, A. Biauas, Czy hiperhomocysteinemia może stanowić przyczynę nawracających poronień?, „Annales Academiae Medicae Silesiensis” 2009, 63, 1

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 22/10/2018, Data aktualizacji: 07/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *