Wpis sponsorowany
Zastanawiasz się, dlaczego Twoje dziecko pod względem ruchowym i intelektualnym rozwija się wolniej od swoich rówieśników? Być może występuje u niego celiakia (trwała nietolerancja glutenu), przez którą w jego organizmie nie wchłaniają się składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju. Poznaj kilka faktów na temat tego schorzenia i dowiedz się, jak możesz pomóc swojemu dziecku.
Celiakia jest chorobą genetyczną, która powoduję, że chory od momentu zachorowania aż do końca życia nie toleruje glutenu – białka obecnego w takich zbożach jak pszenica, żyto czy jęczmień. Gluten jest dla takiej osoby bardzo szkodliwy.
Jego spożycie prowadzi do zaniku kosmków jelitowych, czyli maleńkich wypustek pokrywających wnętrze jelita cienkiego oraz ułatwiających mu wchłanianie witamin i minerałów z żywności.
Utrata kosmków jest przyczyną niedoborów pokarmowych, które mogą pociągać za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.
Może być też przyczyną niskiego wzrostu i niedowagi, zaburzeń koncentracji, zaburzeń koordynacji ruchowej (tzw. ataksji) i nadpobudliwości. Z powodu niedoborów pokarmowych (w tym niedoborów wapnia) osłabiają się również kości dziecka, a zęby tracą swoje szkliwo. Objawy celiakii mogą być jednak znacznie bardziej rozległe. Z jakimi jeszcze dolegliwościami może zmagać się dziecko?
Powodując uporczywe bóle brzucha, wzdęcia, biegunki a nawet wymioty. To najbardziej charakterystyczne objawy celiakii. Warto jednak zaznaczyć, że trwała nietolerancja glutenu jest chorobą, która może wystąpić w każdym wieku, choć przez lata pokutował mit, że jest schorzeniem wieku dziecięcego. Obecnie najczęściej diagnozuje się ją u osób 40-50-letnich.
Łącznie na celiakię choruje 400 000 osób w Polsce (występuje już w co 8. rodzinie) Niestety aż 95% nie wie o swojej przypadłości. Tymczasem im dłużej celiakia pozostaje nierozpoznana, tym więcej szkód wyrządza w organizmie.
Dziecko może odczuwać konsekwencje celiakii również w dorosłym życiu. Nieleczona trwała nietolerancja glutenu 40-krotnie zwiększa ryzyko nowotworu. Może być też przyczyną osteoporozy, zaburzeń seksualnych, niepłodności i nawracających poronień. Kluczowa jest więc szybka diagnostyka i właściwe leczenie.
Celiakii nie da się zdiagnozować przy pomocy jednego badania. Pierwszym, po które sięgamy, gdy pojawia się podejrzenie celiakii u dziecka jest najczęściej badanie serologiczne (celiakia wiąże się z obecnością konkretnych przeciwciał). Problem w tym, że testy serologiczne nie pozwalają jednoznacznie wykluczyć choroby. Co gorsza, mogą dać ujemny wynik, mimo że osoba badana w rzeczywistości będzie chorować na celiakię. Inną kwestią jest to, że układ immunologiczny dziecka może nie być jeszcze dobrze rozwinięty i przeciwciała charakterystyczne dla celiakii będą zwyczajnie nieobecne.
Diagnostyka tej choroby nie może więc ograniczać się do jednego badania – trzeba ją uzupełnić – albo o biopsję jelita cienkiego, albo o test DNA. Zawsze warto jednak zacząć od testów genetycznych, bo jeśli okaże się, że dziecko nie ma „genów celiakii”, to całą diagnostykę można zakończyć, nie narażając siebie na kolejne koszty, a dziecka na stres. Test DNA w ogóle zaleca się w diagnostyce dzieci, że względu na to, że jest badaniem komfortowym i zupełnie bezbolesnym.
Do wystąpienia celiakii konieczna jest obecność genów DQ2 i/lub DQ8. Ich stwierdzenie w badaniu genetycznym świadczy o predyspozycji do celiakii, natomiast brak, całkowicie wyklucza możliwość jej wystąpienia – teraz, jak i w przyszłości.
Test DNA jako jedyny potrafi w 100% wykluczyć celiakię, a do tego jest dużo bardziej przyjemny niż inwazyjna biopsja jelita cienkiego. Dlatego też jest badaniem rekomendowanym przez Europejskie Towarzystw Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN). A co, gdy choroba zostanie już zdiagnozowana?
Dzięki niej z jego organizmu znikną niedobory witamin i minerałów, a wszystkie obawy ustąpią. Po wprowadzeniu diety bezglutenowej (najlepiej pod okiem dietetyka) maluchy zwykle bardzo szybko doganiają swoich rówieśników w rozwoju intelektualnym, ruchowym czy emocjonalnym.
Jeśli zaniepokoił Cię rozwój Twojej pociechy możesz wykonać dokładne badania genetyczne dziecka.
Data publikacji: 02/01/2018, Data aktualizacji: 29/10/2021
Dodaj komentarz