8h pracy i nie więcej. Prawa i przywileje kobiet w ciąży - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

8h pracy i nie więcej. Prawa i przywileje kobiet w ciąży

to badanie warto wykonać planując ciążę
zatwierdzone_merytorycznie - złoty_miniNie każda przyszła mama ma świadomość bezpłatnej opieki lekarskiej aż do końca ciąży i po porodzie, nawet w przypadku braku ubezpieczenia. Wiesz, że nie mogą cię zwolnić z pracy, ale co robić, gdy zakład znajduje się w stanie likwidacji? Czy będzie należała ci się jakaś pomoc? Trudy bycia w ciąży skutecznie rekompensują przepisy prawa nadające przywileje każdej przyszłej mamie, dlatego też powinnaś wiedzieć co ci przysługuje, aby spokojnie przetrwać ten błogosławiony czas.

Prawa i przywileje kobiet w ciąży – pracująca mama

Jeśli przed zajściem w ciążę byłaś zatrudniona to teraz szczególnie powinnaś dbać o to, aby pracodawca przestrzegał twoich praw.

Zodnie z przepisami Kodeksu pracy (Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy z późniejszymi zmianami) pracodawca nie może rozwiązać ani wypowiedzieć umowy o pracę w czasie, gdy jesteś w ciąży oraz w trakcie urlopu macierzyńskiego.

Jeśli jednak umowa o pracę zawarta została na czas określony lub na czas próbny, wówczas pracodawca zobowiązany jest ją przedłużyć aż do porodu. Nie ma obowiązku udzielać urlopu macierzyńskiego i podpisywać umowy tuż po rozwiązaniu. Pamiętaj jednak, że jeśli byłaś zatrudniona na umowę, której termin realizacji nie przekraczał 1 miesiąca, a umowa dobiegła końca przed upływem 3. miesiąca ciąży, wówczas przepis nakazujący pracodawcy jej przedłużenie nie obowiązuje.

 informacjaJeśli zakład pracy znajduje się w stanie likwidacji lub upadłości pracodawca musi określić termin zakończenia obowiązku świadczenia pracy. Ponadto przysługuje ci zasiłek macierzyński w wysokości 100% wynagrodzenia wypłacany przez ZUS. Zasiłek ten jest wypłacany od dnia zakończenia pracy aż do porodu.

 

  • Przyszła mama nie może więc pracować w godzinach nadliczbowych (powyżej 8 godzin) i nocnych (od 21.00 do 7.00), a czas jej pracy przy komputerze nie powinien przekraczać 4 godzin.

Zakaz przedłużania czasu pracy obowiązuje nawet w przypadku, gdy kobieta wyrazi na to zgodę, a jego złamanie grozi poważnymi konsekwencjami. Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić wyżej opisanych warunków wówczas powinien przenieść pracownicę na inne stanowisko lub zwolnić z obowiązku świadczenia pracy aż do porodu. W takim przypadku przyszła mama zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia. Te same przepisy dotyczą również pracy w warunkach szkodliwych i zagrażających zdrowiu lub życiu oraz pracy w tzw. systemie przerywanym.

  • Wszelkie wyjazdy służbowe lub przeniesienie poza miejsce dotychczasowego pełnienia obowiązków jest możliwe tylko i wyłącznie za zgodą pracownicy.
  • Przyszła mama ma również prawo do zwolnienia z pracy na badania lekarskie.

Zwolnienie to obejmuje zachowanie prawa do wynagrodzenia w przypadku, gdy badania wykonywane są w związku z ciążą i nie mogą być przeprowadzane poza godzinami pracy. Okres zwolnienia obejmuje czas przeprowadzenia samych badań, czas potrzebny na dojazd oraz inne czynności związane z badaniami. Należy pamiętać, że wynagrodzenie uzyskiwane za czas zwolnienia jest naliczane według zasad ustalanych podczas naliczania urlopu wypoczynkowego.

Przeczytaj też: Prawa i przywileje ciężarnych u lekarza, dentysty i w szpitalu

Bezrobotna kobieta w ciąży ma prawo do opieki lekarskiej

Jeśli przed ciążą nigdzie nie pracowałaś, ale byłaś zarejestrowana w Urzędzie Pracy to podlegasz obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

W chwili, gdy posiadałaś prawo do zasiłku dla bezrobotnych to Urząd Pracy ma również obowiązek przekazywania składek emerytalno-rentowych. Nieco inna sytuacja dotyczy mam, które pobierały stypendium z Urzędu Pracy (np. w trakcie stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego). Stypendium to przysługuje również za dni zwolnienia chorobowego. Tak więc jeśli przyszła mama w trakcie stażu zachoruje lub urodzi dziecko to ma prawo do pobierania stypendium za czas niezdolności do pracy w pełniej wysokości. Konieczne jest wówczas okazanie zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA, wystawionego na Urząd Pracy.

informacjaJeśli w czasie ciąży nie nabyłaś prawa do zasiłku macierzyńskiego lub chorobowego i aż do porodu nie uzyskałaś prawa do zasiłku dla bezrobotnych lub też nie znalazłaś zatrudnienia to świadczenia te nie mogą być wypłacane. Przysługuje ci jednak opieka lekarska, którą możesz objąć również dziecko.

Opieka socjalna: kiedy przysługują ci świadczenia w ciąży?

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 5 października 1993 r. w sprawie określenia zakresu i form oraz trybu udzielania kobietom w ciąży oraz wychowującym dziecko pomocy w zakresie opieki socjalnej i prawnej (Dz. U. z 1999 r. Nr.88 poz.983) kobiecie w ciąży przysługują świadczenia pieniężne lub świadczenia w naturze, jeśli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza ustalonego kryterium dochodowego.

Świadczenia pieniężne przysługują w okresie od 8 miesiąca ciąży do 2 miesiąca życia dziecka albo przez miesiąc w razie urodzenia dziecka martwego lub zgonu dziecka. Świadczenia w naturze przysługują w okresie od narodzenia dziecka do ukończenia przez nie dwóch miesięcy życia.

Jeśli więc znalazłaś się w trudnej sytuacji życiowej i finansowej odwiedź najbliższy Ośrodek Pomocy Rodzinie w twoim mieście. Pracownik socjalny ma obowiązek udzielić ci wyczerpujących informacji i pomóc dopełnieniu wszelkich formalności.

Przeczytaj również:

08/09/2015

Jedna odpowiedź do “8h pracy i nie więcej. Prawa i przywileje kobiet w ciąży”

  1. Agata napisał(a):

    Kobiety także po urodzeniu dziecka mogą liczyć na przywileje. W wielu firmach dobro ich pracowników oraz komfort jest na tyle ważny, że szukają rozwiązań, które pozwolą pracującym mamom godzić pracę z obowiązkami. Przeczytacie o nich na przykład w artykule: http://motivizer.pl/blog/top-5-najlepszych-swiadczen-pracowniczych-i-benefitow-dla-pracujacych-mam . Warto zerknąć i wiedzieć, na co można liczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Więcej w Artykuły eskpertów, Badania prenatalne, Badania przesiewowe, Badania w ciąży, Badania w ciąży kalendarz, Polecamy, USG w ciąży
Test NIFTY czy HARMONY
Test NIFTY czy HARMONY – który wybrać?

Aktualizacja: 23 czerwca 2017 r.  Przesiewowe badania prenatalne NIFTY i HARMONY są do siebie bardzo podobne i wiele przyszłych mam zastanawia się, które wybrać. Oba testy charakteryzuje duże bezpieczeństwo i dokładność w wykrywaniu ryzyka wystąpienia...

Zamknij