Co roku u około 3500 Polek diagnozuje się rak jajnika. Jest to nowotwór, który lekarze nazywają cichym zabójcom. Dotyka on najczęściej kobiet po menopauzie. Jego pierwsze objawy są bardzo niecharakterystyczne, przez co kobieta nawet nie podejrzewa, że może cierpieć na śmiertelną chorobę. Przedstawiamy poniżej, jakie objawy mogą na niego wskazywać i jakie są rokowania w przypadku zdiagnozowania raka jajnika.
Spis treści:
W pierwszym stadium nowotworu jajnika rozwija się guz. W tym czasie choroba nie objawia się w żaden sposób. Następnym etapem raka jajnika jest rozwój wodobrzusza, czyli gromadzenie się płynu w jamie otrzewnowej. Jedynym symptomem, który się wtedy pojawia, jest tycie w okolicy brzucha mimo utrzymywania diety. Jest to objaw, który większość pacjentek bagatelizuje.
Wraz z narastaniem wodobrzusza pojawiają się kolejne symptomy. Kobieta zaczyna mieć wzdęcia oraz czuć się najedzona mimo zjedzenia niewielkiego posiłku. Przy tych objawach kobiety często zażywają ogólnodostępne leki na wzdęcia czy niestrawność, przez co choroba dalej nie zostaje rozpoznana.
Później u pacjentek pojawiają się również nerwobóle ud w okolicy kulszowej lub pachwinowej, uczucie ciężkości oraz nagłego parcia na mocz. Wraz z postępowaniem choroby pojawić się mogą także sporadyczne krwawienia z dróg rodnych, wymioty oraz trudności w wypróżnianiu się. Mocno zaawansowany rak jajnika objawia się nowotworowym wyniszczeniem organizmu oraz zaostrzeniem rysów twarzy.
Po zauważeniu objawów nowotworu jajnika pacjentka powinna zgłosić się do ginekologa, który zleci odpowiednie badania:
• Badanie ginekologiczne dwuręczne przez pochwę i odbytnicę
• Badanie wziernikiem dróg rodnych
• Badanie ultrasonograficzne (USG) przez brzuszne oraz przez pochwowe
• Tomografia komputerowa i/lub rezonans magnetyczny
• Punkcja jamy otrzewnowej z pobraniem płynu do badania cytologicznego
• Podstawowe badanie krwi i moczu
• Badanie stężenia markerów nowotworowych w surowicy krwi- marker CA 125 w rakach jajnika, AFP, HCG, LDH w guzach zarodkowych
Lekarz nie w każdym przypadku zaleca wszystkie wymienione badania. Czasem wystarczą dwa z nich, aby potwierdzić nowotwór jajnika.
Rokowania raka jajnika zależą od stopnia zaawansowania choroby w momencie jej zdiagnozowania. Późne rozpoznanie skutkuje agresywnym leczeniem onkologicznym i niepewnymi rokowaniami.
Rokowania nowotworu jajnika zależą nie tylko od stopnia zaawansowania choroby. Istotny również jest typ histologiczny guza, wiek pacjentki oraz zakres przeprowadzonego leczenia operacyjnego i terapii nasiewowej. Szansę na przeżycie 5 lat od momentu diagnozy wynoszą:
• 93%, jeśli choroba została rozpoznana w I stopniu zaawansowania
• 70%, jeśli choroba została rozpoznana w II stopniu zaawansowania
• 37%, jeśli choroba została rozpoznana w III stopniu zaawansowania
• 25%, jeśli choroba została rozpoznana w IV stopniu zaawansowania
Podstawową formą leczenia raka jajnika jest zabieg operacyjny. Usuwa się podczas niego macicę wraz z jajnikami i jajowodami, sieć większą oraz wyrostek robaczkowy. Wykonuje się wtedy także biopsję węzłów biodrowo-zasłonowych i aortalnych oraz pobiera się płyn do badania cytologicznego. Leczenie uzupełnia się chemioterapią z lekiem cytostatycznym oraz pochodnymi platyny. Podaje się ją najczęściej 6 razy. Jednak, jeśli chorobę rozpoznano wcześnie, to nie ma potrzeby stosowania chemioterapii.
Mimo że rak jajnika to choroba kobiet po menopauzie, to może ona dotknąć także młodszych kobiet, które nie mają jeszcze potomstwa. Aby zachować u nich zdolność do posiadania dzieci, zmniejsza się radykalność zabiegu operacyjnego poprzez usunięcie jednostronne chorego jajnika z jajowodem
Rak jajnika może mieć podłoże genetyczne. Warto więc zebrać w rodzinie dokładny wywiad dotyczący występowania w niej nowotworów. Jeśli pojawiły się w niej przynajmniej dwa przypadki, to powinnyśmy zwiększyć naszą czujność. Warto w tym celu zgłosić się na badania genetyczne, które potwierdzą lub wykluczą rodzinne predyspozycje.
Zdjęcie główne: pixabay.com
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 30/06/2021, Data aktualizacji: 07/11/2021
Dodaj komentarz