Test NIPT to nowoczesna forma diagnostyki prenatalnej, zyskująca coraz większą popularność. Jest to badanie wolnego płodowego DNA izolowanego z krwi matki. Testem, który posiada ubezpieczenie wyniku w cenie badania jest dostępny w Polsce od 2013 roku test NIFTY lub jego nowsze wersja – NIFTY Pro.
Test NIPT – dlaczego zyskuje coraz większa poularność?
Test NIPT – co zawiera?
Test NIPT – czy jest bezpieczny?
Test NIPT – czy wykonują go także mężczyźni?
Test NIPT zyskuje na popularności, ponieważ wśród społeczeństwa wzrasta świadomość tego, że badania prenatalne powinna wykonywać każda kobieta – nie tylko ta, która znajduje się w gronie ryzyka. Testy NIPT są nieinwazyjne, dlatego stanowią bezpieczną alternatywę dla badań prenatalnych inwazyjnych, a do tego wyróżniają się skutecznością przekraczającą 99%. Dodatkowo testy są nowoczesne i na wynik badania czeka się maksymalnie 10 dni roboczych.
Najszerszy zakres badań zawiera test NIFTY Pro, oferując analizę genetyczną pod kątem wykrywania aż 94 różnych chorób genetycznych i anomalii, co jest większym zakresem niż ten, który oferuje test NIFTY. Dobrej jakości testy NIFTY zawierają ubezpieczenie na wypadek wyniku fałszywie negatywnego. Warto wybierać analizy, które oferują w cenie badania również interpretację wyników, wykonaną przez lekarza genetyka i w takiej formie są dostarczane do pacjentek.
Test NIPT wyróżnia się pełnym bezpieczeństwem dla matki, jak i dla dziecka. Badania wykonuje się wyłącznie na podstawie krwi matki, dlatego też nie ma zagrożenia poronieniem, a całe badanie przebiega tak samo, jak standardowa morfologia. Dzięki temu testy NIPT stanowią bezpieczną alternatywę dla innych badań prenatalnych – wcale nie trzeba decydować się na badania zagrażające zdrowiu dziecka, by poznać profil genetyczny płodu.
Test NIPT mogą wykonywać kobiety między 10 a 25 tygodniem ciąży. Z racji tego, że jest to badanie prenatalne i służy wykrywaniu wad genetycznych płodu, nie wykonuje się go u mężczyzn. W takiej formie Test NIPT nie miałby żadnego znaczenia klinicznego.
Data publikacji: 24/02/2020, Data aktualizacji: 12/11/2021