Szmery nad sercem u dzieci – jakie są ich przyczyny? Co robić, gdy zaobserwowaliśmy je u dziecka?

Szmery nad sercem u dzieci

Szmery nad sercem u dzieci to zjawisko, które często niepokoi rodziców. Nie zawsze jednak odgłosy te świadczą o poważnych zaburzeniach lub o wadach serca. W większości przypadków mamy do czynienia z tzw. szmerem niewinnym, który nie zagraża zdrowiu ani życiu malucha.

Spis treści:
Czym są szmery nad sercem u dzieci?
Jak wykryć szmery nad sercem u dzieci?
Co robić, gdy u dziecka zostały wykryte szmery nad sercem?

Szmery nad sercem u dzieci – co to takiego?

Szmery nad sercem u dzieci to zjawisko akustyczne. Dźwięki te powstają podczas nierównomiernego przepływu krwi w naczyniach krwionośnych i nie stanowią rozpoznania żadnej choroby, lecz objaw. Mogą się one pojawiać u dzieci, w których rodzinie wystąpiły w przeszłości wady serca lub kardiomiopatie. Nie zawsze jednak świadczą one o zaburzeniach zagrażających zdrowiu.

Szmery nad sercem u dzieci – jak je wykryć?

Szmery nad sercem u dzieci wykrywa się podczas badania lekarskiego, poprzez osłuchiwanie serca i dużych naczyń krwionośnych. Głośność szmeru ocenia się w kilkustopniowej skali Levine’a. Jeśli mamy do czynienia z nieszkodliwym szmerem niewinnym, z reguły jego głośność nie przekracza 3 / 6 w skali Levine’a.

Dalsza diagnostyka szmerów serca opiera się o pomiary ciśnienia tętniczego, pomiary saturacji, a także badanie RTG klatki piersiowej oraz badanie elektrokardiograficzne (EKG). W niektórych przypadkach lekarz może zalecić wykonanie badania echokardiograficznego USG serca. Badanie to pozwala ocenić anatomię serca i wielkich naczyń, a także zbadać czynność układu krwionośnego i przeanalizować parametry związane z przepływem krwi.

Co robić, gdy u malucha wykryto szmery?

Nie zawsze szmery nad sercem u dzieci świadczą o wadzie serca, najczęściej pojawiają się one w sercu zdrowym. U większości niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym występują tzw. szmery niewinne oraz szmery częściowe, które zanikają z wiekiem. Szmery niewinne najczęściej pojawiają się wskutek krążenia hiperkinetycznego (zawirowań krwi) i mają charakter czynnościowy. Wynikają one z pracy serca i nie zagrażają zdrowiu.

Większość szmerów jest diagnozowana w badaniach prenatalnych lub tuż po urodzeniu. Jeśli jednak zauważyliśmy u dziecka szmery serca, warto udać się do lekarza pediatry. To on powinien podjąć decyzję, czy szmery mogą świadczyć o wadach serca i czy jest konieczna wizyta z maluchem u kardiologa.

Jeśli szmer wynika z niewielkiej wady serca, np. wady zastawkowej, która jednak nie ma wpływu na prawidłową pracę serca, dziecko poddaje się kontroli i okresowym obserwacjom. Jeśli szmery nad sercem wynikają z poważnej wady serca, zalecana jest pilna konsultacja z lekarzem kardiologiem. Najczęściej jednak mamy do czynienia ze szmerami czynnościowymi, które nie wymagają leczenia ani ograniczeń trybu życia. Szmery w sercu mogą się pojawiać także w trakcie gorączki lub w czasie infekcji. Tylko w 1% przypadków za szmery nad sercem mogą odpowiadać wady serca, takie jak np. zwężona zastawka lub ubytki w przegrodach serca.

Zobacz też: Choroby metaboliczne u dzieci


Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/objawy/144250,szmery-czynnosciowe-niewinne-u-dzieci

Autor: Alicja Hudzik

Artykuł powstał we współpracy z badamydzieci.pl | Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


Oceń

Data publikacji: 18/10/2019, Data aktualizacji: 06/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *