Kalendarzyk dni płodnych jest metodą planowania rodziny polegającą na obserwacji cyklu miesiączkowego i prowadzeniu stosownych notatek. Dzięki temu możemy określić, w które dni płodność kobiety jest wysoka. Jak prowadzić kalendarz dni płodnych skutecznie? Odpowiedzi na pytania znajdziesz poniżej!
Spis treści:
Kalendarz dni płodnych to tak naprawdę metoda Ogino-Knausa. Jest to naturalna metoda planowania rodziny, ale przez niektórych używana jest ona także jako metoda antykoncepcyjna. Polega ona na obserwacji własnego ciała, a konkretnie krwawień miesiączkowych, śluzu szyjkowego oraz temperatury ciała. Ma to pozwolić na monitorowanie kobiecej płodności.
Stosowanie kalendarza dni płodnych opiera się na założeniu, że kobiecy cykl miesiączkowy jest regularny. Stosować mogą go więc jedynie kobiety mające cykl trwający od 25 do 33 dni. W założeniach metody znajduje się również fakt, że kobieta najbardziej płodna jest na 14 dni przed spodziewaną miesiączką, kiedy dochodzi do owulacji.
Zobacz również: Jakie badania trzeba wykonać przed planowaniem ciąży?
Przed rozpoczęciem prowadzenia kalendarza dni płodnych musimy dowiedzieć się, ile trwa nasz cykl miesiączkowy. W tym celu musimy skrupulatnie notować daty naszych miesiączek przez co najmniej sześć miesięcy. Dzięki temu wyliczymy, kiedy powinna przypadać nasz kolejna miesiączka oraz szczyt płodności w danym cyklu.
W kalendarzu dni płodnych zapisywać powinnyśmy również pomiary temperatury ciała. W okresie zwiększonej płodności powinna się ona zwiększyć o około 0,2 stopnie Celsjusza. Temperatura powinna być mierzona codziennie po przebudzeniu, ale jeszcze przed wstaniem z łóżka. Wynik pomiaru najlepiej od razu zapisać w kalendarzu.
W kalendarzu znaleźć powinny się również informacje o wyglądzie śluzu szyjkowego. W dni płodne będzie on bardziej rozciągliwy, płynny i przejrzysty, a w dni niepłodne lepki, mętny i gęsty. Wygląd śluzu najlepiej badać umytą dłonią lub listkiem papieru toaletowego.
Skuteczność prowadzenia kalendarza dni płodnych nie jest zbyt wysoka. Szczególnie nieskuteczna metoda ta jest u kobiet z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi. Nie powinno się więc stosować jej jako formy antykoncepcji.
Data publikacji: 12/09/2023, Data aktualizacji: 28/03/2024
Dodaj komentarz