Przyczyny poronień są bardzo różne: od problemów genetycznych, przez wady w budowie macicy aż po przebyte w czasie ciąży infekcje wirusowe. Niektóre związane są z chorobami występującymi u rodziców, a na inne nie mają oni żadnego wpływu. Jakie powody poronienia pojawiają się najczęściej i o czym warto wiedzieć?
Odpowiadają za ok. 70% wszystkich utrat ciąży. Najczęściej są to losowe wady w DNA dziecka, które pojawiają się spontanicznie. Wystarczy, że dojdzie do nieprawidłowości w czasie powstawania komórek rozrodczych albo w momencie zapłodnienia. Zwykle nie są zależne od rodziców, a więc ryzyko ich pojawienia się w kolejnej ciąży jest bardzo niskie.
Wady w DNA (tzw. aberracje chromosomalne) mogą wystąpić też u jednego lub obojga rodziców, co pozwala sprawdzić badanie kariotypu. Innym czynnikiem genetycznym, który może przyczynić się do poronienia jest występująca u matki trombofilia wrodzona – skłonność do nadkrzepliwości krwi.
W kobiecym organizmie mogą występować nieprawidłowości, które uniemożliwiają utrzymanie ciąży, a czasami nawet zagnieżdżenie zarodka. Należą do nich m.in. macica dwurożna, macica jednorożna, niewydolność szyjki macicy, zrosty czy mięśniaki. Mogą być to wady wrodzone, jednak czasami pojawiają się np. po cięciu cesarskim czy przebytej infekcji.
Nieprawidłowe stężenia hormonów płciowych (nadmiar lub niedobór) i/lub tarczycowych także mogą powodować problemy z donoszeniem ciąży. Na poronienia narażone są więc te kobiety, u których występują choroby zaburzające gospodarkę hormonalną, np. Hashimoto, zespół policystycznych jajników (PCOS) czy cukrzyca. Warto zatem wykonać testy w kierunku stężenia poszczególnych hormonów (m.in. estrogenów, progesteronu, TSH, LH, FSH), a także badania przeciwciał przeciwtarczycowych.
Zobacz też: Czy ciąża po poronieniu jest możliwa?
Mowa tu przede wszystkim o toksoplazmozie, cytomegalii, różyczce i chlamydiozie. W tym przypadku dla dziecka niebezpieczna jest nie tylko sama infekcja, ale również towarzysząca jej wysoka gorączka. Z powodu infekcji najczęściej pojawiają się poronienia sporadyczne. Badania w kierunku przeciwciał przeciwko tym chorobom warto wykonać jeszcze przed zajściem w ciążę lub na jej początku.
Są to schorzenia, w czasie których organizm produkuje przeciwciała np. przeciwko dziecku, łożysku czy własnemu organizmowi. Jednym z nich jest tzw. zespół antyfosfolipidowy. Ta choroba o podłożu autoimmunologicznym może powodować poronienia, ponieważ w jej czasie układ odpornościowy tworzy przeciwciała atakujące organizm przyszłej mamy. Nieleczony zespół antyfosfolipidowy może spowodować również trombofilię nabytą.
Tekst powstał przy współpracy z serwisem
Poroniłam.pl, wwww.poronilam.pl
Aktualizacja: 7 listopada 2018 r.
.
Data publikacji: 16/05/2017, Data aktualizacji: 08/11/2021
Dodaj komentarz