Zobaczyłaś pozytywny wynik testu ciążowego? Masz charakterystyczne objawy ciąży? Niestety nie powinnaś się jeszcze nadmiernie cieszyć i nastawiać na macierzyństwo. Zamiast zarodka w Twojej macicy może znajdować się puste jajo płodowe, które objawia się tak samo, jak zdrowa ciąża. Zobacz, jak można je wykryć i co należy zrobić w takiej sytuacji!
Spis treści:
1. Puste jajo płodowe – przyczyny
2. Puste jajo płodowe – objawy
3. Puste jajo płodowe – kiedy dochodzi do poronienia?
4. Jajo płodowe bez zarodka – czy możliwa jest kolejna ciąża?
Puste jajo płodowe to inaczej ciąża bezzarodkowa. Mamy z nim do czynienia w przypadku zatrzymania rozwoju zarodka przy wciąż rozwijającym się pęcherzyku ciążowym. Taki stan najczęściej wywołany jest przez wady genetyczne, które mogą powstać spontanicznie lub zostać odziedziczone po rodzicach. Przyczyną pustego jaja płodowego mogą być także czynniki immunologiczne, nieprawidłowy podział zapłodnionej komórki oraz zaburzenia hormonalne.
Zwykle wykrywa się puste jajo płodowe w 6 tygodniu ciąży podczas pierwszego badania USG. Nie może ono dalej się rozwijać bez zarodka. Ciąża musi więc zakończyć się poronieniem naturalnym lub wywołanym sztucznie. Puste jajo płodowe jest przyczyną niemal połowy wczesnych poronień.
Zobacz również: Co to jest poronienie samoistne?
Jajo płodowe bez zarodka objawia się dokładnie w taki sposób jak zdrowa ciąża. Kobieta może więc zauważyć:
● Zatrzymanie miesiączki
● Tkliwość i bolesność piersi
● Mdłości i wymioty
● Częstszą potrzebę korzystania z toalety
● Nasilone zmęczenie i senność
Puste jajo płodowe zwiększa także poziom hormonu beta-hcg (gonadotropiny kosmówkowej) w organizmie kobiety. Może on więc zostać wykryty przez test ciążowy oraz badanie krwi.
Nie istnieją żadne objawy, które wskazują na obecność pustego jaja płodowego. Ciążę bezzarodkową wykryć możemy jedynie podczas badania USG. Po zdiagnozowaniu pustego jaja płodowego badanie USG należy powtórzyć za kilka dni, aby ostatecznie potwierdzić diagnozę.
Zobacz również: Poronienie – przyczyny niedonoszenia ciąży
Kobiety mają wiele pytań i wątpliwości po usłyszeniu, że noszą one puste jajo płodowe. Do którego tygodnia będą je nosić? Co, jeśli nie dojdzie do poronienia? Na wszystkie te pytania dokładnie odpowie lekarz. Należy jednak być gotowym na to, że do wydalenia płodu powinno dojść najpóźniej do 22 tygodnia ciąży.
Do poronienia ciąży dojść może samoistnie. U kobiet w takim przypadku zwykle pojawia się krwawienie i ból podbrzusza. Pacjentki, u których nie doszło do poronienia, kierowane są do szpitala. Tam podaje się im leki poronne, a w koniecznych przypadkach wykonywane jest także łyżeczkowanie.
Puste jajo płodowe nie uniemożliwia kobiecie zajścia w kolejną ciążę. Lekarze zalecają jednak odczekanie 2-3 miesięcy przed rozpoczęciem ponownych starań o dziecko. W tym czasie organizm kobiety zdąży powrócić do równowagi po poronieniu.
Po poronieniu kobieta powinna zatroszczyć się o swój organizm i przygotować swoje ciało do ciąży. Przede wszystkim należy zacząć suplementować kwas foliowy. Kobiety powinny zatroszczyć się także o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Warto również wykonać badania kontrole i odwiedzić stomatologa. Jajo płodowe bez zarodka zwykle nie pojawia się w kolejnej ciąży, ale dzięki takiemu przygotowaniu możemy ustrzec się przed innymi zaburzeniami.
Data publikacji: 23/10/2022, Data aktualizacji: 24/10/2022
Dodaj komentarz