Niekiedy stan zdrowia matki i dziecka wymusza urodzenie się dziecka przez cesarskie cięcie. Rekonwalescencja wygląda wtedy trochę inaczej niż po porodzie siłami natury, ponieważ organizm musi poradzić sobie ze skutkami operacji. O jakich zasadach trzeba pamiętać w domu?
Spis treści
Połóg po cesarce wygląda podobnie jak po porodzie siłami natury. Macica musi się obkurczyć i oczyścić. Dlatego kobieta obficie krwawi i odczuwa skurcze. Czasami tzw. odchodów poporodowych jest mniej niż po porodzie siłami natury, ponieważ w trakcie operacji personel medyczny częściowo oczyszcza macicę z wydzielin. Kobieta zmaga się z burzą hormonów, co objawia się m.in. niestabilnością emocjonalną i zwiększoną potliwością. W piersiach pojawia się pokarm, chociaż proces ten po cesarce może być nieco opóźniony. Rekonwalescencja po cesarskim cięciu obejmuje też gojenie się rany po operacji. Przez pierwsze kilka dni młoda matka może odczuwać ból i ciągnięcie szwów. Czasami pojawiają się też silne bóle głowy lub kręgosłupa (jako skutek uboczny znieczulenia).
Zobacz też: Twardniejący brzuch przed porodem – kiedy wymaga interwencji lekarza?
Kobieta po cesarskim cięciu musi szczególnie dbać o higienę. Zarówno miejsc intymnych, jak i okolic rany pooperacyjnej. Codziennie trzeba brać prysznic przy użyciu łagodnych środków myjących. Po umyciu się należy odkazić ranę oraz delikatnie osuszyć jednorazowym ręcznikiem. Na końcu trzeba założyć nowy opatrunek. Powinno się to robić aż do zdjęcia szwów lub ich rozpuszczenia się. Ma to miejsce zazwyczaj po ok. 7 dniach od operacji. Ponadto matka po cesarce przez 2-3 tygodnie nie może wykonywać gwałtownych ruchów mięśni brzucha oraz przez 3 miesiące podnosić ciężkich przedmiotów. Przez 2 tygodnie od cesarki nie powinno się też prowadzić samochodu. Nie trzeba się za to bać pozycji wyprostowanej i łagodnego ruchu, np. chodzenia. Szwy nie rozejdą się.
Niekiedy rana po cesarskim cięciu nie goi się prawidłowo, pomimo ścisłego przestrzegania zaleceń personelu medycznego. Czasami też macica nie oczyszcza się do końca. Organizm wysyła wtedy sygnały, które powinny skłonić kobietę w połogu do wizyty u lekarza. Należą do nich:
Data publikacji: 14/11/2024
Dodaj komentarz