Połóg to czas, w którym organizm kobiety wraca do siebie po ciąży i porodzie. W tym czasie pojawić mogą się nieprzyjemne dolegliwości, takie jak nietrzymanie moczu czy ból podczas stosunku seksualnego. Poradzić sobie z nimi pomóc kobiecie może fizjoterapia po porodzie. Na czym ona dokładnie polega? Zobacz w naszym najnowszym artykule!
Spis treści:
1. Jak działa fizjoterapia w połogu?
2. Jak wyglądają ćwiczenia po porodzie? Fizjoterapia uroginekologiczna w pigułce
Poród i ciąża mogą przyczynić się do występowania różnych powikłań. Większości kobiet dają one o sobie znać w połogu. W tym czasie mogą pojawić się następujące dolegliwości:
● Nietrzymanie moczu
● Ból w trakcie stosunku seksualnego
● Rozejście mięśnia prostego brzucha
● Opadanie narządów wewnętrznych
● Utrudnione gojenie się blizny po cesarskim cięciu
● Rozstępy skórne
● Bóle po cięciu krocza
Z wszystkimi tymi problemami pomoże nam fizjoterapeuta uroginekologiczny po porodzie. Regularne uczęszczanie na fizjoterapię w połogu pomoże również macicy szybciej się obkurczyć oraz zapobiegnie innym powikłaniom poporodowym. Ćwiczenia pomogą także zniwelować bóle kręgosłupa, poprawią postawę ciała i nastrój młodej mamy.
Zobacz również: Fizjoterapia w ciąży – kiedy jest wskazana? Jak przebiega?
Fizjoterapia w połogu zawsze rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentką. Fizjoterapeuta dokładnie analizuje jej dolegliwości oraz sposób, w jaki wykonuje codzienne czynności, takie jak wstawanie z łóżka czy noszenie dziecka. Następnie oceni on postawę ciała świeżo upieczonej mamy oraz ruchomość jej stawów. Fizjoterapeuta przyjrzy się również powłokom brzusznym pacjentki, mięśniom dna miednicy oraz poporodowym bliznom.
Po części diagnostycznej fizjoterapeuta dobierze do stanu pacjentki odpowiednie ćwiczenia. Zostaną one wykonane w gabinecie, a część z nich pacjentka będzie musiała wykonywać również w domu. Przykłady ćwiczeń po porodzie to:
● Naprzemienne pochylanie i prostowanie miednicy w pozycji siedzącej
● Wymachy górnej kończyny wraz ze sprzętem miednicy
● Pochylanie i prostowanie miednicy w klęku podpartym
● Naprzemienne wymachy kończyn dolnych w klęku podpartym
● Unoszenie bioder w górę
● Przyciąganie zgiętych nóg do klatki piersiowej w pozycji leżącej
● Koci grzbiet
● Zaciskanie mięśni pochwy na kilka sekund
● Ściskanie piłeczki kolanami
● Uniesienie nogi w klęku podpartym i zataczanie nią kółek
Nie każde ćwiczenie będzie odpowiednie dla wszystkich pacjentek. Nie zalecamy więc stosowania ich w połogu na własną rękę. Lepiej wcześniej skonsultować się ze specjalistą.
Fizjoterapeuta uroginekologiczny po porodzie nie tylko dobierze nam terapię, ale także podpowie, jak poprawnie wykonywać podstawowe czynności. Szczególnie istotna jest nauka przyjmowania prawidłowych pozycji podczas leżenia, wstawania i karmienia piersią. Zapewni nam to ochronę struktur ciała osłabionych po ciąży i porodzie.
Data publikacji: 27/11/2022, Data aktualizacji: 30/11/2022
Dodaj komentarz