Kiedy zniknie brzuch po cesarce i jak to przyspieszyć?

kiedy zniknie brzuch po cesarce

Większość matek po cesarskim cięciu nie lubi oglądać swojego brzucha, ponieważ nie wygląda on zbyt ładnie. Z czasem stanie się on  mniejszy, ale kobieta może przyspieszyć ten proces. Kiedy zniknie brzuch po cesarce? Co wpływa na wygląd brzucha po porodzie?

Jak wygląda i kiedy zniknie brzuch po cesarce?

Bezpośrednio po cesarskim cięciu brzuch jest nadal duży i wystający. Ponadto skóra jest pomarszczona, czasami widać na niej rozstępy, pępek wystaje. Natomiast na linii bikini widać  zaczerwienioną, opuchniętą bliznę po cesarskim cięciu (może ona być w innym miejscu). Brzuch po ciąży jest duży  z kilku powodów:

  • Macica po porodzie nadal jest powiększona, a więzadła, mięśnie i skóra rozciągnięte.
  • W trakcie ciąży większość kobiet przybiera na wadze oraz zatrzymuje płyny.
  • Narządy wewnętrzne oraz miednica nie wróciły jeszcze do normalnego położenia.

Zazwyczaj już kilka dni po porodzie brzuszek jest mniejszy, ponieważ schodzi obrzęk po cesarskim cięciu, a macica się obkurcza. Pełny powrót wyglądu brzucha do formy sprzed ciąży powinien zająć około 3 miesiące, ale czasami będzie wystający o wiele dłużej. Regeneracja brzucha zależy od tego, w jakim tempie wiązadła i mięśnie brzucha wrócą na swoje miejsce. Znaczenie ma też to, ile kobieta przytyła w ciąży oraz czy udało jej się zgubić po porodzie zbędne kilogramy.  Na wygląd brzucha po porodzie wpływają też geny oraz aktywność fizyczna świeżo upieczonej mamy.

Wygląd brzucha po cesarskim cięciu – jak przyspieszyć regenerację?

O wygląda brzucha po cesarce. można w pewnym stopniu zadbać w trakcie ciąży. Przyszła mama powinna dbać o to, aby się nie przejadać. Jeżeli nie ma przeciwwskazań medycznych, może np. dużo spacerować, wykonywać lekkie treningi dla kobiet w ciąży. Skóra po porodzie będzie w lepszej kondycji, gdy kobieta będzie pamiętała o regularnym jej nawilżaniu przed i po porodzie. Natomiast po urodzeniu dziecka powinna od razu pilnować swojej diety, a jeżeli czuje się dobrze i nie ma komplikacji – także spacerować. Kobieta po operacji cesarskiego cięcia nie może od razu wykonywać wymagających treningów fizycznych. Najpierw musi udać się do ginekologa, który oceni, czy jej organizm sprosta takiemu wysiłkowi. Warto też samodzielnie ocenić, czy mięśnie proste brzucha wróciły na swoje miejsce. Powinno się to stać do 8 tygodni po porodzie, ale nie zawsze tak się dzieje. Jak sprawdzić te mięśnie? Wystarczy położyć się na plecach (na podłodze), a następnie lewą dłoń umieścić tuż nad pępkiem, a prawą dłoń na górnej części uda. Potem należy wykonać wdech i wydech, a w trakcie podnieść głowę i ramiona z podłogi, a prawą dłoń przesunąć w stronę kolana. W tej pozycji należy lewą dłonią wyczuć mięśnie brzucha. Jeżeli w przerwę między nimi można wsunąć co najmniej 3 palce – należy wstrzymać się z treningami mięśni brzucha i dobrze jest skonsultować się z fizjoterapeutą.

Oceń

Data publikacji: 03/12/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *