Brak okresu po porodzie – po jakim czasie iść do lekarza?

brak okresu po porodzie

Kobieta powinna dostać pierwszą miesiączkę po porodzie już po 6-8 tygodniach od urodzenia dziecka. Czasami jednak płodność nie wraca przez kilka miesięcy i nie jest to powód do niepokoju. Wyjaśniamy, kiedy brak okresu może świadczyć o problemach zdrowotnych.

Brak okresu po porodzie to skutek laktacji

Laktacja jest czas, w którym matka produkuje pokarm dla dziecka i karmi je piersią. Za proces tworzenia się mleka odpowiada prolaktyna. Wysoki poziom tego hormonu w organizmie sprawia, że pęcherzyki w jajnikach nie mogą się rozwijać. W konsekwencji nie następuje owulacja, więc nie pojawia się miesiączka. Trudno jest przewidzieć, kiedy wróci płodność u mamy karmiącej piersią. Może to nastąpić kilka tygodni po porodzie, ale też dopiero po zakończeniu laktacji.

Brak okresu po porodzie – czy trzeba iść do ginekologa?

Wszystkim kobietom po połogu zaleca się odbycie kontrolnej wizyty u ginekologa około 6-8 tygodni po porodzie. U matki niekarmiącej piersią w tym czasie powinna już pojawić się miesiączka, a jeżeli karmiła i już nie karmi – 8 tygodni od zakończenia laktacji. Należy mieć na uwadze, że zbyt wczesna menstruacja, np. 5 tygodni po porodzie, nie jest zjawiskiem prawidłowym. Trzeba sprawdzić, czy macica dobrze się oczyściła po porodzie. Za normalne uważa się nieregularne cykle miesiączkowe przez kilka miesięcy po urodzeniu dziecka, ponieważ poziom hormonów nie stabilizuje się od razu. Brak okresu po porodzie może być też wynikiem zmęczenia, niedosypiania lub np. choroby tarczycy. Wtedy jednak trzeba zrobić badania, aby ustalić, co jest przyczyną zatrzymania płodności.

Zobacz też: Najlepsza dieta po ciąży dla mamy, która chce schudnąć

Brak okresu po porodzie – czy to ciąża?

Brak okresu po porodzie może oznaczać ciążę. U niektórych kobiet pierwsza owulacja następuje już po 21 dniach od porodu, chociaż zdarza się to rzadko. Jak już wskazano, karmienie piersią dziecka nie daje pewności, że nie dojdzie do zapłodnienia. Szczególnie gdy brzdąc ma już rozszerzaną dietę i częstotliwość karmienia spada.

Co zrobić, aby miesiączka dłużej nie wróciła po porodzie?

Wiele kobiet zmaga się z obfitymi, bolesnymi miesiączkami. Brak okresu po porodzie to dla nich prawdziwa ulga. Czas ten można bezpiecznie wydłużyć tylko dwiema metodami: utrzymaniem wysokiego poziomu prolaktyny oraz antykoncepcją hormonalną. Poziom prolaktyny jest ściśle powiązany z ilością wytwarzanego pokarmu. Im więcej mleka — tym więcej prolaktyny. Dlatego kobieta powinna często przystawiać dziecko do piersi, także w nocy. Nie powinna też karmić maluszka mlekiem modyfikowanym. Antykoncepcja hormonalna blokuje owulację, więc nie ma miesiączki. Jednak w trakcie stosowania np. tabletek antykoncepcyjnych należy robić przerwy między blistrami. Wtedy zazwyczaj występuje krwawienie z odstawienia, ale jest one skąpe i niezbyt bolesne.

 

Oceń

Data publikacji: 14/11/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *