Choroby dziecięce bardzo łatwo przenoszą się między dziećmi, np. między rodzeństwem. Dlatego ospa u niemowlaka nie jest rzadkim zjawiskiem. Czy może być groźna dla tak małego dziecka? Jak poradzić sobie ze swędzącą wysypką?
Spis treści
Ospa u niemowląt przejawia się podobnie jak u starszych dzieci, ale u takich maluszków choroba może mieć (ale nie musi) cięższy przebieg. Początkowo ospa przypomina infekcję wirusową: dziecko ma gorączkę, jest osłabione, odczuwa bóle mięśni i głowy. Potem na całym ciele stopniowo pojawiają się swędzące czerwone plamki, które przekształcają się w wypełnione płynem pęcherzyki, a na końcu w zaschnięte strupki. Strupki odpadają zazwyczaj po kilku dniach i nie powinny po sobie zostawiać śladów.
W przypadku podejrzenia ospy u niemowlaka należy umówić wizytę u lekarza. W trakcie rejestracji dobrze jest uprzedzić, że dziecko może mieć tę chorobę. Dzięki temu rejestratorka będzie miała szansę zapisać dziecko na taką godzinę, aby nie narażać innych pacjentów na zarażenie się. Jest to szczególnie ważne w przypadku niemowląt, osób starszych oraz kobiet w ciąży. Leczenie ospy u niemowlaka polega głównie na podawaniu środków przeciwbólowych na bazie paracetamolu oraz leków przeciwhistaminowych. Lekarz musi sprawdzić, czy dziecko ma rzeczywiście ospę i poinformować rodziców jakie obawy wymagają ponownej wizyty u pediatry. Ospa u dziecka ma zazwyczaj łagodny przebieg, ale zdarzają się powikłania w postaci między innymi:
Nie można stosować produktów z ibuprofenem. Dziecko nie musi leżeć w łóżku. Najlepiej, aby nie opuszczało domu. W ten sposób nie zarazi innych osób oraz samo nie zachoruje na inną chorobę. Ospa bardzo obniża odporność. Choroba jest zaraźliwa już 2 dni przed pojawieniem się jej objawów aż do zaschnięcia wszystkich pęcherzyków.
Nie powinno się smarować wykwitów pudrami (kiedyś tak się zalecało). Zasypka łagodzi świąd, ale powoduje ściąganie się skóry, a to wywołuje ból. Ponadto trudniej zauważyć wtedy nadkażenia bakteryjne. Dziecko trzeba codziennie kąpać. Najlepiej w letniej wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu. Po kąpieli trzeba chorą skórę delikatnie osuszyć, unikając pocierania skóry ręcznikiem. Maluchowi trzeba krótko obciąć paznokcie i pilnować, aby nie rozdrapywał wykwitów. Na noc można nawet założyć cienkie bawełniane rękawiczki. Niemowlę nie powinno być za grubo ubrane, ponieważ ciepło i pot nasilają swędzenie wysypki.
Data publikacji: 30/12/2024
Dodaj komentarz