Zadaniem rodziców nie jest tylko zaspokajanie fizycznych potrzeb dziecka, ale również stworzenie jak najlepszych warunków do rozwoju obszarów w mózgu, odpowiedzialnych między innymi za właściwe odbieranie bodźców. Podpowiadamy, jak wspierać zdrowy rozwój dziecka po narodzinach przez właściwą pielęgnację i zabawę.
Spis treści
Dziecko, które szybko nawiąże z rodzicami tak zwany bezpieczny styl przywiązania, później lepiej sobie radzi wśród innych ludzi, np. z frustracją oraz dobrze reguluje emocje. Większość rodziców intuicyjnie wie, jak prawidłowo nawiązać więź emocjonalną z dzieckiem, ale czasami wprowadzają ich w błąd “dobre rady” innych osób.
Bezpieczny styl przywiązania kształtuje się w dziecku, jeżeli rodzice zawsze zaspokajają jego podstawowe potrzeby i potomek może im ufać. Dlatego maluszek już od narodzin musi czuć się bezpieczny. Gdy niemowlę płacze, trzeba starać się jak najszybciej zaspokoić jego potrzeby, w tym także potrzebę bliskości i czułości. Opiekunowie powinni zawsze przytulić dziecko, które np. wyciąga do nich ręce. Nawet w złości nie powinno się reagować na to obojętnością lub niechęcią. Rodzic musi być dostępny w chwilach, gdy jego potomek odczuwa trudne emocje lub jest w trudnej dla niego sytuacji. Reagowania na potrzeby malca nie można jednak mylić z wyręczaniem go w czynnościach, które jest w stanie wykonać samodzielnie (lub właśnie się tego uczy). Bezpieczny styl przywiązania buduje się też przez poświęcanie mu wystarczającej ilości czułości i uwagi, np. wspólną zabawę.
Zaburzenia integracji sensorycznej wpływają na między innymi na zachowanie oraz poruszanie się dziecka. Dlatego zawsze wymagają terapii. Rodzice mogą ich uniknąć przez właściwe wspieranie rozwoju sensorycznego maluszka, praktycznie już od pierwszych dni po porodzie. Chodzi o to, aby w odpowiedni sposób stymulować wszystkie zmysły niemowlęcia, pamiętając także o zmyśle ruchu i równowagi oraz zmyśle czucia głębokiego. Kształtowanie się integracji sensorycznej u dziecka można wspierać między innymi przez:
Data publikacji: 21/02/2025
Dodaj komentarz