Czy warto stosować smoczek? Zalety i zagrożenia

czy warto stosować smoczek

Opieka nad niemowlęciem potrafi być wyczerpująca. Zwłaszcza gdy maluszek śpi niespokojnie, jest płaczliwy, a najlepiej się czuje ssąc pierś lub noszony na rękach. W takiej sytuacji wiele mam zastanawia się, czy warto stosować smoczek. Czy pomoże to uspokoić dziecko i ułatwi życie rodzicom?

Czy warto stosować smoczek, gdy dziecko jest “nieodkładalne”?

Niektóre niemowlęta mają wyjątkowo silny odruch ssania, co sprawia, że niemal nieustannie chcą być przy piersi lub na rękach. Ssanie i przytulanie stymuluje wydzielanie hormonów szczęścia, dzięki czemu dziecku łatwiej jest się uspokoić i radzić sobie z nowymi bodźcami. W takich sytuacjach smoczek może być pomocny – szczególnie wtedy, gdy mama nie może w danej chwili przytulić dziecka, np. podczas prowadzenia samochodu. Niektóre niemowlęta, którym podaje się smoczek, mogą rzadziej domagać się noszenia, o ile wciąż odczuwają bliskość mamy – słyszą jej głos, czują dotyk i obecność. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne, a smoczek nie zawsze zastąpi potrzebę kontaktu z rodzicem.

Czy częste ssanie smoczka ma jakieś negatywne konsekwencje dla dziecka?

Częste podawanie smoczka w pierwszych tygodniach życia maluszka może zmniejszać ilość mleka produkowanego przez mamę. Ponadto noworodek może dłużej uczyć się efektywnego pobierania pokarmu. Przez to dziecko nadal może być niespokojne i ciągle domagać się piersi, ponieważ smoczek nie dostarczy mu jedzenia. Dlatego lepiej nie podawać zbyt często smoczka w trakcie 6 tygodni po urodzeniu się. Po tym czasie malec powinien już umieć się najeść z piersi, a laktacja powinna się ustabilizować na właściwym poziomie. Ssanie smoczka wpływa na kształtowanie się jamy ustnej dziecka (mięśni, podniebienia, zgryzu). Niemowlę może mieć kłopoty z nauczeniem się gryzienia i żucia twardych pokarmów. Do tego być może nabierze szkodliwego nawyku oddychania wyłącznie przez usta. Zwiększa to ryzyko infekcji, wad zgryzu oraz zaburzeń rozwoju mowy. Jeżeli dziecko ssie “dydka” przy wielu czynnościach (przy usypianiu i w trakcie snu, w czasie zabawy, na spacerze), to potem trudno będzie go od niego odzwyczaić, a jego zgubienie urośnie do rangi rodzinnego dramatu.  Negatywnych konsekwencji można uniknąć, jeżeli rodzice będą ograniczać używanie smoczka przez dziecko. Warto też zainteresować się, jakie smoczki są najmniej zdrowe. Można kupić np. smoczki anatomiczne, ortodontyczne. Dziecko nie powinno też ssać smoczka, który nie jest dostosowany do jego wieku. Należy też pamiętać, że potomek nie powinien go używać dłużej niż do 18 miesiąca życia.

Oceń

Data publikacji: 19/03/2025

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *