Brodawczak ludzki – co to za wirus? Jak się objawia?

Brodawczak ludzki – co to za wirus? Jak się objawia?

brodawczak ludzki

Brodawczak ludzi to wirus, który bardzo łatwo przenosi się drogą płciową. Kontakt z nim miało aż 80% osób aktywnych seksualnie. Niektóre odmiany brodawczaka ludzkiego mogą być bardzo groźne i wywołać raka szyjki macicy lub inną chorobę nowotworową. Jakie są objawy zarażenia brodawczakiem ludzkim? Sprawdź!

Spis treści:

  1. Brodawczak ludzki – co to jest?
  2. Jakie są objawy zakażenia brodawczakiem ludzkim?
  3. Jak się można zarazić brodawczakiem ludzkim?

Brodawczak ludzki – co to jest?

Brodawczak ludzki to wirus HPV. Zakażenie nim jest najczęstszą infekcją przenoszoną drogą płciową. Szacuje się, że na całym świecie aż 650 milionów ludzi jest zakażonych wirusem HPV.

Istnieje ponad 200 poznanych rodzajów brodawczaka ludzkiego. Są one podzielone na dwie główne grupy:

  • Wirusy niskoonkogenne – nie zwiększają one ryzyka wystąpienia choroby nowotworowej, ale mogą wywołać łagodne zmiany skórne. Do tej grupy należy m.in. brodawczak ludzki typu 6 i 11.
  • Wirusy wysokoonkogenne – są one najczęstszą przyczyną rozwoju raka szyjki macicy. Mogą one także przyczynić się do rozwoju nowotoworu prącia, odbytu czy pochwy. Do grupy wirusów wysokogennych należy m.in. brodawczak ludzki typu 16 i 18.

Jakie są objawy zakażenia brodawczakiem ludzkim?

Brodawczak ludzki najczęściej objawia się poprzez:

  • Kłykciny kończyste – są to różowawe, wypukłe brodawki, które pojawiają się w obrębie narządów płciowych. Przypominają one nieco różyczki kalafiora. Kłykciny kończyste najczęściej zauważyć można na wargach sromowych u kobiet i na prąciu u mężczyzn.
  • Brodawki – oprócz kłykcin kończystych brodawczak ludzki wywołać może kurzajki, brodawki stóp oraz brodawki okołopaznokciowe.
  • Grudki w jamie ustnej – najczęściej pojawiają się one na języku, wewnętrznej stronie warg oraz na podniebieniu.

Musimy pamiętać, że infekcja brodawczakiem ludzkim może przebiegać w różny sposób. U wielu osób zakażenie HPV przebiega całkowicie bezobjawowo. Bardzo często o obecności wirusa świadczą dopiero pierwsze zmiany nowotworowe.

Jak się można zarazić brodawczakiem ludzkim?

Brodawczak ludzki przenosi się drogą płciową. Zarazić można się nim poprzez seks waginalny, analny i oralny oraz poprzez dotykanie narządów płciowych. Prawdopodobieństwo zakażenia możemy zmniejszyć poprzez prezerwatywę. Nie jest ona jednak w stanie całkowicie uchronić nas przed brodawczakiem ludzkim.

Wirusem HPV możemy również zarazić się poprzez używanie wspólnych ręczników i bielizny z inną osobą. Możliwe jest także zarażenie noworodka przez matkę w momencie porodu. Jest to jednak dużo rzadsze niż przeniesienie wirusa drogą płciową.

Źródła:

  • Olejek A. (2008). HPV jako czynnik etiologiczny raka szyjki macicy. Ginekol Pol, 79, 126-132.
  • Mądry E. i Gibas M. (2009). HPV-wirus o wielu twarzach. Family Medicine & Primary Care Review, 3, 702-704.

 

Data publikacji: 12/07/2022, Data aktualizacji: 21/07/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *