Badanie HPV – kiedy warto wykonać?

Badanie HPV – kiedy warto wykonać?

Badanie HPV - jak wykonać

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, który przenoszony jest podczas kontaktów seksualnych. Może on prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Wirusa HPV nie da się wyleczyć. Jego szybkie wykrycie pozwala jednak na wdrożenie odpowiedniej profilaktyki w kierunku raka szyjki macicy.

Spis treści:

  1. HPV a rak szyjki macicy
  2. Badanie HPV – jak wykonać?
  3. Badanie HPV – rodzaje
  4. Badanie HPV – cena

HPV a rak szyjki macicy

HPV to wirus przenoszony drogą płciową. Zarazić można się nim nawet poprzez kontakt skóry narządów seksualnych. Szacuje się, że w ciągu życia zaraża się nim aż 80% osób aktywnych seksualnie. Najbardziej charakterystycznym objawem zakażenia wirusem HPV są nawracające infekcje dróg rodnych.

Aktualnie medycyna poznała ponad 200 rodzajów wirusa HPV. Dzieli się je na:

  • Wirusy niskoonkogenne np. HPV typu 6. Najczęściej wywołują one łagodne zmiany skórne w okolicy narządów rozrodczych np. kłykciny kończyste czy brodawki płciowe. Zmiany te z reguły pojawiają się kilka tygodni po zarażeniu się wirusem.
  • Wirusy wysokoonkogenne np. HPV typu 16 czy 18. Znacznie zwiększają one ryzyko rozwoju raka szyjki macicy. Aż w 70% przypadków przyczyną tej choroby jest właśnie wirus HPV typu 16 lub 18. Zakażenie wirusem wysokoonkogennym prowadzić może także do rozwoju nowotworu pochwy, prącia czy odbytu.

Badanie HPV – jak wykonać?

Badanie HPV to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki raka szyjki macicy. Powinno ono zostać wykonane szczególnie w przypadku:

  • Niejednoznacznego wyniku badania cytologicznego
  • Długoletniego stosowania antykoncepcji hormonalnej
  • Dużej liczby porodów
  • Palenia papierosów
  • Wykrycia innego zakażenia przenoszonego drogą płciową np. wirusa HIV czy opryszczki
  • Dużej liczby partnerów seksualnych
  • Niedoborów odporności

Badanie HPV jest bezbolesne i komfortowe. Przypomina ono standardowe badanie cytologiczne – lekarz pobiera od pacjentki wymaz z szyjki macicy, który następnie trafia do analizy. Wymaz nie powinien być pobierany w trakcie miesiączki. Na 48 godzin przed badaniem należy odstawić wszelkie leki dopochwowe. Z kolei 24 godziny przed pobraniem wymazu pacjentka powinna zrezygnować ze współżycia seksualnego oraz zabiegów pielęgnacyjnych w okolicach narządu rodnego.

Badanie HPV – rodzaje

Badanie HPV może zostać wykonane za pomocą jednej z dwóch metod:

  • Genotypowanie – w metodzie tej podczas jednej analizy sprawdza się obecność kilkudziesięciu typów wirusa HPV. Na wyniku pacjent znajdzie informację o obecności konkretnego typu wirusa w organizmie oraz o tym, czy jest on wysokogenny. Ilość sprawdzanych rodzajów wirusa jest zależna od wybranego zakresu badania.
  • Skrining – w badaniu tym analizuje się, czy pacjent jest zakażony HPV bez wyszczególnienia konkretnego typu wirusa. W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku przeprowadzana jest dodatkowa analiza. Służy ona sprawdzeniu, czy pacjent jest zakażony jednym z najgroźniejszych typów wirusa – HPV 16 lub HPV 18.

Badanie HPV – cena

Cena badania HPV jest zależna od wybranej metody badania i jego zakresu. Im więcej typów wirusa badamy, tym droższe będzie badanie. Ceny wahają się w przedziale od 140 do 400 zł.

Wybierając badanie HPV, nie powinniśmy kierować się ceną, a zakresem badania. Warto wybrać analizę, w której sprawdzone zostanie jak najwięcej typów wirusa. Tylko takie badania gwarantują wiarygodność wyniku.

 

Źródła:

  • Broniarczyk J., Koczorowska M.M., Durzyńska J., Warowicka A., Goździcka-Józefiak A., Struktura i właściwości wirusa brodawczaka ludzkiego. Biotechnologia 2010; 3 (90): 126–145.
  • Mądry E., Gibas M., HPV-wirus o wielu twarzach. Family Medicine & Primary Care Review 2009, 3, 702-704.
  • Olejek A., HPV jako czynnik etiologiczny raka szyjki macicy.Ginekologia Polska 2008, 79, 126-132.

 

 

Data publikacji: 08/07/2022, Data aktualizacji: 21/07/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *