Znaczenie regularnych badań kontrolnych w rozwoju dziecka – dlaczego są one tak istotne?

znaczenie regularnych badań kontrolnych w rozwoju dziecka

W ochronie zdrowia naszego dziecka niezwykle istotna jest profilaktyka. Tylko dzięki niej możemy ochronić nasze pociechy przed wieloma schorzeniami. W ramach owej profilaktyki warto wykonywać regularne badania kontrolne. Dlaczego? Sprawdź, jakie jest znaczenie regularnych badań kontrolnych w rozwoju dziecka!

Spis treści:

  1. Jakie jest znaczenie regularnych badań kontrolnych w rozwoju dziecka?
  2. Regularne badania kontrolne w rozwoju dziecka – jakie testy warto wykonać?
  3. Badanie kontrolne w rozwoju dziecka – test genetyczny

Jakie jest znaczenie regularnych badań kontrolnych w rozwoju dziecka?

Regularne badania kontrolne mogą uratować życie i zdrowie Twojego dziecka. Dzięki nim wykryć możemy schorzenia, które rozwijają się całkowicie bezobjawowo. W przypadku takich chorób bardzo ważne jest wczesne postawienie diagnozy. Im później choroba zostanie rozpoznana, tym mniejsze będą szanse na skuteczne leczenie. Regularne badania kontrolne pozwolą nam ją wykryć we wczesnym stadium rozwoju.

Regularne badania kontrolne w rozwoju dziecka – jakie testy warto wykonać?

W rozwoju dziecka podstawowym badaniem kontrolnym jest bilans zdrowia. Jest to ogólne badanie, które wykonuje się w gabinecie lekarza rodzinnego. Powinno ono zostać wykonane w 2, 4, 6, 10, 14, 16 i 18 roku życia dziecka.
Lekarz w trakcie bilansu zdrowia sprawdzi wzrok, słuch, mowę, rozwój ruchowy oraz rozwój płciowy dziecka. Dzięki temu wykryć może potencjalne problemy zdrowotne. W razie potrzeby lekarz skieruje nas na konsultacje do innych specjalistów lub na dodatkowe badania kontrolne.

Zobacz również: Wspieranie odporności u dzieci – jak robić to z głową?

Badanie kontrolne w rozwoju dziecka – test genetyczny

Badaniem profilaktycznym, które zdecydowanie warto wykonać u dziecka, jest test genetyczny. Dzięki temu wykryć możemy problemy zdrowotne o podłożu genetycznym. Bardzo często rozwijają się one w ukryciu, a ich widoczne objawy pojawiają się dopiero po kilku lub nawet kilkunastu latach życia. Tego typu badanie warto więc wykonać jak najszybciej.
Kontrolne badanie genetyczne u dziecka możemy już wykonać w drugiej dobie życia. Jego wynik będzie obowiązywał całe życie, dlatego nie ma sensu zwlekać z przeprowadzeniem analizy. Przykładem takiego badania jest test WES profilaktyka. W badaniu tym analizuje się wszystkie znane geny. Do jego wykonania potrzebny jest jedynie wymaz z policzka. Dzięki niemu zyskamy spokój i pewność, że zdrowiu naszego dziecka nie zagraża żadna choroba genetyczna.

Oceń

Data publikacji: 09/01/2024, Data aktualizacji: 06/02/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *