Przyczyny i zapobieganie płaskostopiu u dzieci

przyczyny i zapobieganie płaskostopiu u dzieci

Jednym z najczęstszych problemów ortopedycznych u dzieci jest płaskostopie. Szacuje się, że problem ten może mieć nawet 80% dzieci. Problem ten może powodować u nich ogromny dyskomfort. Rodzice powinni wiedzieć, skąd się bierze płaskostopie i jak można go uniknąć. Przygotowaliśmy więc krótki poradnik, z którego dowiesz się, jakie są przyczyny i zapobieganie płaskostopiu u dzieci!

Spis treści:

  1. Płaskostopie u dzieci – przyczyny
  2. Płaskostopie u dzieci – jak można mu zapobiec?

Płaskostopie u dzieci – przyczyny

Płaskostopie u dzieci może mieć różne przyczyny. Najczęściej problem ten spowodowany jest przez:

  • Czynniki genetyczne – skłonność do płaskostopia dzieci bardzo często dziedziczą po swoich rodzicach
  • Niewłaściwe obuwie – płaskostopie może być spowodowane przez noszenie zbyt ciasnych butów lub obuwia o niewłaściwej konstrukcji.
  • Niewystarczająca ilość aktywności fizycznej – brak ruchu osłabia wszystkie mięśnie, a to przyczynia się do rozwoju płaskostopia
  • Noszenie zbyt dużego ciężaru – nadmierne obciążanie ciała prowadzić może do deformacji stóp. W konsekwencji pojawić może się płaskostopie.
  • Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego – płaskostopie bardzo często pojawia się przy takich chorobach, jak np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Zobacz również: Rzadkie choroby genetyczne u dzieci

Płaskostopie u dzieci – jak można mu zapobiec?

Rodzice powinni zastosować działania profilaktyczne, dzięki którym zmniejszą prawdopodobieństwo rozwoju płaskostopia u dzieci. W tym celu mogą:

  • Zachęcać dziecko do regularnej aktywności fizycznej – w szczególności istotne są ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie stóp. Nie muszą to być żadne skomplikowane aktywności. Wystarczy chodzenie boso po trawie czy grzebanie stopami w piasku
  • Wybieranie odpowiedniego obuwia – dzieci powinny nosić buty o odpowiedniej konstrukcji, które zapewnią im właściwą amortyzację stopy.
  • Nie pozwól dziecku nosić zbyt dużego ciężaru – w ten sposób szybko przeciążysz jego kręgosłup i stopy.
  • Wykonujcie profilaktyczne badania zdrowotne, takie jak bilanse zdrowia – dzięki temu szybko wykryjecie ewentualne problemy rozwojowe, takie jak płaskostopie.
  • Edukuj i wyjaśniaj – wytłumacz dziecku, jakie znaczenie ma właściwa higiena stóp i noszenie odpowiedniego obuwia. Dzięki temu Twój maluch zrozumie, dlaczego jest to tak ważne i sam zacznie wprowadzać w życie odpowiednie nawyki.
Oceń

Data publikacji: 03/03/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *