Kiedy powinno zarosnąć ciemiączko u niemowlaka i jak musi wyglądać?

Kiedy powinno zarosnąć ciemiączko u niemowlaka i jak musi wyglądać?

Ciemiączko u niemowlaka powstaje, aby mógł on się bezpiecznie urodzić. Stwarza też warunki do prawidłowego rozwoju mózgu. Z czasem robi się coraz mniejsze, ale ten proces nie może trwać ani za krótko, ani za długo. Wyjaśniamy dlaczego jest to ważne.

Jak znaleźć ciemiączko u niemowlaka i jak powinno wyglądać?

Ciemiączko jest to miękka przestrzeń między kośćmi czaszki, która pokryta jest mocną błoną łącznotkankową. Ma kształt rombu i łatwo je wyczuć palcami. Dzieci przychodzą na świat z 2 ciemiączkami – przednim i tylnym. Płód ma ich więcej, ale znikają przed porodem. Dziecko urodzone przedwcześnie może mieć  ciemiączka boczne. Ciemiączko u zdrowego niemowlaka jest płaskie lub lekko wklęsłe. Rodzic może palcami wyczuć delikatne pulsowanie. Rodzice maluszka powinni zabrać dziecko do lekarza, gdy:

  • ciemiączko jest mocno wypukłe lub wklęsłe,
  • wyraźnie pulsuje, gdy dziecko jest spokojne (nie płacze)

Takie objawy występują m.in. przy odwodnieniu lub  zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych.

Jak długo niemowlę może mieć ciemiączko?

Ciemiączko tylne normalnie zarasta między 6. a 16 tygodniem życia dziecka, a przednie miedzy 9. a 18 miesiącem życia dziecka (według niektórych źródeł – do 24 miesiąca życia).  Zbyt wczesne zarastanie ciemiączek jest niepożądane, ponieważ utrudnia naturalny wzrost i rozwój mózgu. Czasami dziecko rozwija się i czuje dobrze, ale w wielu przypadkach zmaga się z zaburzeniami neurologicznymi. Grozi mu też spowolnienie rozwoju psychoruchowego, padaczka oraz zaburzenia metaboliczne. Zbyt późne zarastanie ciemiączka może z kolei świadczyć o tym, że u dziecka jest problem zdrowotny, np. zaburzenia hormonalne, uwarunkowane genetycznie zaburzenia kostnienia.  W przypadku nieprawidłowego zarastania ciemiączka u niemowlaka pediatra musi co 7-14 dni mierzyć mu obwód głowy oraz ocenić kształt czaszki i wygląd szwów czaszkowych. Po pojawienia się niepokojących objawów lekarz wystawia skierowanie do poradni specjalistycznej, np. neurologicznej, endokrynologicznej.

Ciemiączko u niemowlaka: jak chronić je przed uszkodzeniem?

Przypadki uszkodzenia ciemiączka są rzadkie, ponieważ jest ono dość mocne. Dziecku można bez obaw myć głowę. czesać, smarować kosmetykami na ciemieniuchę, całować, głaskać. Należy tylko uważać, aby dziecko nie spadło z dużej wysokości, nie uderzyło się mocno w głowę. Jest to ważne szczególnie u nieco starszych niemowląt, które już chodzą lub próbują to robić. Dziecko może wtedy np. wejść na stół albo spaść ze schodów.

Oceń

Data publikacji: 29/11/2024, Data aktualizacji: 03/12/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *